W 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Geodetów Polskich Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla tej organizacji naukowej oraz szacunek dla całego środowiska polskich geodetów – głosi treść uchwały, przyjętej w czwartek przez Sejm.
Za jej przyjęciem głosowało 428 posłów, przeciw był 1, żaden nie wstrzymał się od głosu.
W uchwale napisano, że geodeci odegrali niezwykle ważną rolę w integracji terytorialnej Polski po okresie zaborów. Po odzyskaniu niepodległości podjęli oni prace nad efektywnym rozwojem kraju oraz szeroką akcję edukacyjną, patriotyczną i wychowawczą służącą podniesieniu świadomości narodowej i społecznej.
Po II wojnie Światowej geodeci polscy aktywnie włączyli się w proces odbudowy zniszczonej Polski, w tym w zagospodarowanie tzw. ziem odzyskanych. Brali czynny udział w pracach związanych ze zmianą podziału administracyjnego i odbudowy kraju, przekształceniem struktury agrarnej i przestrzennej z myślą o racjonalnej gospodarce przestrzennej i środowiskowej.
„W 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Geodetów Polskich Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla tej organizacji naukowej oraz szacunek dla całego środowiska polskich geodetów” – głosi uchwała.
W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że korzenie zawodu mierniczego w Polsce sięgają okresu średniowiecza. Na przestrzeni wieków struktura zawodu ulegała modyfikacjom pod wpływem zmieniającej się sytuacji politycznej i społeczno-gospodarczej. Zmieniały się także organizacje zawodowe skupiające w swoich szeregach dziś – geodetów, dawniej – mierniczych przysięgłych czy też geometrów.
Jako pierwszą organizację zawodową geodetów na ziemiach polskich można uznać utworzony w 1916 roku w Warszawie „Związek Geometrów”, który powstał z inicjatywy geometry Zygmunta Majewskiego. W tym samym czasie powołano również inne regionalne zrzeszenia geodetów.
Wnioskodawcy przypomnieli, że pierwszy Powszechny Zjazd Mierniczych Polskich odbył się w Warszawie w dniach 4 – 6 stycznia 1919 r.; od tego czasu stowarzyszenia geodetów polskich istniały ciągle. Nazwa organizacji wielokrotnie zmieniała się na przestrzeni lat: Związek Mierniczych Polskich (1925), Związek Mierniczych Przysięgłych (1926), który przekształcił się w Stowarzyszenie Mierniczych Przysięgłych Rzeczpospolitej Polskiej (1935) i którego ostatni przed wojną zjazd odbył się w 1939 r. „W jego szeregach działali wybitni przedstawiciele nauki, społecznicy, patrioci, osoby zaufania publicznego, ludzie o właściwych i najwyższych kwalifikacjach” – napisano w uzasadnieniu projektu.
Podkreślono, że po II wojnie światowej geodeci stanowili jedno z pierwszych środowisk technicznych, które samoistnie się zorganizowało. Na pierwszym zjeździe, jaki odbył się tuż po wyzwoleniu, 15-16 września 1945 r. powołany został komitet organizacyjny Związku Mierniczych Rzeczypospolitej Polskiej (1945), który upoważniono do „kooptacji wszystkich przedstawicieli przedwojennych organizacji”, by ostatecznie przyjąć nazwę Stowarzyszenie Geodetów Polskich (1953) – nazwa ta utrzymała się do dziś.
Wskazano, że w ramach międzynarodowej współpracy ze stowarzyszeniami geodetów Republiki Czeskiej i Słowacji, SGP corocznie uczestniczy w organizacji Międzynarodowych Dni Geodezji. XXIII edycja spotkania odbyła się w 2017 r. w Warszawie – po raz ósmy w Polsce.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl