Synoptycy na najbliższe kilka dni zapowiadają spadek temperatury oraz śnieżyce. To szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych i starszych. Z policyjnych statystyk wynika, że w całej Polsce do 23 stycznia br. z powodu wychłodzenia zmarło 28 osób. MSWiA apeluje, by nie zostawiać nikogo bez pomocy.
Jak co roku służby zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. Należy zawiadomić Policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy wiemy, ze komuś grozi wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie. MSWiA i służby apelują, aby zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze – zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków.
Policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym zawsze proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.
Czytaj także: Kolejne osoby zmarły z powodu wychłodzenia. Służby apelują o czujność
Obowiązek odśnieżania dachów
W związku z opadami śniegu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.
Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.
Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.
Źródło: gov.pl