Grzegorz Braun uważa, że Komitet wyborczy Wszystko Dla Gdańska został zarejestrowany niezgodnie z prawem. Czy to oznacza, że kandydatura Aleksandry Dulkiewicz jest nielegalna? Decyzję w tej sprawie podjęła PKW.
W poniedziałek rano do Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie wpłynęło pismo zwracające uwagę na nielegalność kandydowania Aleksandry Dulkiewicz w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska. Grzegorz Braun oraz towarzyszący mu mężowie zaufania Mariusz Dzierżawski i mec. Stefan Hambura oczekiwali na decyzję PKW w tej sprawie.
Przedstawiciele KWW Grzegorza Brauna twierdzą, że komitet Dulkiewicz został zarejestrowany z nieusuwalną wadą prawną. Wskazują, że decyzja o jego rejestracji jest sprzeczna z kodeksem wyborczym oraz wezwali PKW do działania.
Czytaj także: Gdańsk: Kandydatura Dulkiewicz niezgodna z prawem? Jest zawiadomienie do PKW
Jest decyzja PKW
W poniedziałek decyzję w tej sprawie podjęła PKW. Komitet „Wszystko dla Gdańska” Aleksandry Dulkiewicz musi w ciągu pięciu dni zmienić nazwę.
Wojciech Hermeliński przekazał, że podjęto uchwałę o uchyleniu rejestracji komitetu. Szef PKW dodał, że podpisy złożone pod zgłoszeniem kandydatury Aleksandry Dulkiewicz „powinny zostać uznane przez miejską komisję wyborczą w Gdańsku za złożone prawidłowo, o ile spełniają pozostałe wymogi Kodeksu wyborczego”.
„Pięć dni ma Komitet Wyborczy Wyborców Wszystko dla Gdańska na dokonanie zmiany nazwy. Dotychczasowe podpisy pod kandydaturą Aleksandry Dulkiewicz uznaje się za ważne. Komitet Wyborczy spotka się niezwłocznie i w takim też trybie zastosuje się do postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej” – czytamy na facebookowej stronie „Wszystko dla Gdańska”.
Kandydatura Dulkiewicz niezgodna z prawem?
O szczegółach sprawy informuje na Twitterze Witold Tumanowicz z Ruchu Narodowego. Tłumaczy, że komitet wystawiający kandydaturę komisarz Aleksandry Dulkiewicz na prezydenta Gdańska ma nazwę istniejącej organizacji Wszystko dla Gdańska. „Zabrania tego art. 95 par. 3 Kodeksu Wyborczego” – wskazuje Tumanowicz i dodaje: „Będziemy domagać się od PKW reakcji poprzez wykreślenie KWW WdG”.
Z kolei poseł Jakub Kulesza publikuje na Twitterze opinię, którą sam w analogicznej sprawie otrzymał od Państwowej Komisji Wyborczej. „Tu nie chodzi o to, czy jeden kandydat jest lepszy od drugiego – o tym zadecydują mieszkańcy Gdańska. Tu chodzi o równość wobec prawa. Też chciałem w minionych wyborach samorządowych zarejestrować KWW o nazwie lokalnego stowarzyszenie. PKW odpisało mi, że to wbrew przepisom” – podkreśla.
Przedterminowe wybory na Prezydenta Gdańska
Wybory uzupełniające na Prezydenta Gdańska odbędą się 3 marca 2019 roku.
Początkowo jedynym kandydatem na urząd prezydenta była Aleksandra Dulkiewicz, która do tej pory pełniła funkcję zastępczyni Pawła Adamowicza. Po jego tragicznej śmierci premier Mateusz Morawiecki ustanowił ją komisarzem miasta.
Swój udział w wyborach wykluczyło Prawo i Sprawiedliwość, Nowoczesna oraz Polskiego Stronnictwo Ludowego. Platforma Obywatelska ogłosiła zaś, że popiera kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz.
Ostatecznie chęć udziału w wyborach zgłosiło ośmiu kandydatów. Pisaliśmy o tym TUTAJ