Coraz bardziej realnym scenariuszem wydaje się powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. Chociaż spekuluje się o tym od dawna, to dopiero teraz pojawił się konkretne doniesienia. Według „Rzeczpospolitej” Donald Tusk planuje założyć nowe ugrupowanie polityczne pod nazwą „Ruch 4 czerwca”.
Powrót Donalda Tuska do polityki krajowej jest przedmiotem licznych spekulacji. Szef Rady Europejskiej jest najczęściej typowany na kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że były premier jest skłonny ubiegać się o urząd głowy państwa, choć z jego strony wciąż nie padła jednoznaczna deklaracja.
Donald Tusk założy nową partię polityczną?
„Rzeczpospolita” informuje, że obchody rocznicy 4 czerwca 1989 r. mają być dla opozycji punktem startowym do bitwy o Sejm. W sprawę zaangażuje się bezpośrednio szef Rady Europejskiej.
„Jak wynika z informacji »Rzeczpospolitej«, 4 czerwca może powstać też nowy projekt polityczny” – donosi gazeta. „Robocza nazwa to Ruch 4 Czerwca” – twierdzi rozmówca „Rz” z Trójmiasta, „polityk opozycji orientujący się dobrze w sytuacji”.
„W planie – jak wynika z naszych rozmów – jest zaangażowanie samorządowców z całej Polski i wszystkich środowisk, które są obecnie poza partiami opozycyjnymi, a które mogą pomóc w tym, by pokonać PiS” – czytamy w dzienniku.
Jak przekonuje rozmówca Rzeczpospolitej, nowa partia nie ma być wymierzona w Platformę Obywatelską, ale w Prawo i Sprawiedliwość. Pierwsze rozmowy z politykami już trwają.
Powrót Donalda Tuska – opinia Polaków
Kantar Millward Brown SA przeprowadził sondaż na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24. Z badania wynika, że 51 proc. badanych nie chce, aby były premier wrócił do kraju i angażował się w politykę.
Na pytanie „czy oczekuje Pan (Pani), że Donald Tusk wróci na stałe do Polski i zaangażuje się w polską politykę?”, 27 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”, 24 proc. „raczej nie”.
Przeciwnego zdania jest 37 proc. biorących udział w sondażu. 20 proc. jako odpowiedź na postawione pytanie wybrało „raczej tak”, a 17 proc. „zdecydowanie tak”. 12 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania.
Źródło: „Rzeczpospolita”, wMeritum.pl