Zaskakujące wyniki sondy ulicznej przeprowadzonego na zlecenie portalu ewybory.eu. Koalicja Europejska wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wysoki wynik osiągnęła również Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy.
W badaniu uwzględniono Koalicję Europejską w składzie
Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partia Zieloni, .Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne, Unia Europejskich Demokratów, Teraz!, Inicjatywa Polska .
Gdyby partie opozycyjne w wymienionym wyżej szerokim składzie, mogłyby liczyć na wynik lepszy Zjednoczonej Prawicy.
Koalicja Europejska wygrywa z PiS
Zgodnie z wynikami sondy ulicznej Koalicja Europejska może liczyć na
38.94 proc. poparcia. Z kolei Zjednoczona prawica uzyskała w badaniu 35,5 proc. głosów. Oznacza to, że szeroka Koalicja Europejska wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością.
Na trzecim miejscu plasuje się Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 10,44 proc. Wysokie poparcie odnotowano dla Konfederacji
KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy. Koalicja ta odnotowała 6.09 proc. poparcia.
Na kolejnym miejscu znalazło się ugrupowanie Kukiz’15 z wynikiem 4,69 proc. głosów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: ewybory.eu, wMeritum.pl