Popularny serwis CDA.PL nie działa. Internauci nie mogą też skorzystać m.in. z niemieckiej i duńskiej Wikipedii, a także wielu innych stron internetowych. To protest przeciwko unijnej dyrektywie ACTA 2, która doprowadzi do prewencyjnej cenzury internetu.
Wielu internautów przeżyło dziś spore zaskoczenie. Jeżeli chcieli skorzystać z serwisu CDA.PL zostało im to uniemożliwione. Strona, na której dostępne są m.in. filmy oraz gry online, nie działa. Portal został wyłączony przez jego administrację ze względu na zbliżające się głosowanie ws. dyrektywy ACTA 2, która zakłada filtrowanie publikowanych przez internautów treści.
Strona główna CDA.PL wygląda teraz tak:
Czytaj także: Polska Wikipedia istnieje już 18 lat. Jak brzmiał pierwszy wpis?
To jednak nie koniec. Podobnie wygląda dziś bowiem wiele stron internetowych na terenie całej Europy. Wśród nich m.in. niemiecka i duńska wersja Wikipedii. Internetowa encyklopedia również sprzeciwia się niebezpiecznej dyrektywie, nad którą europosłowie będą głosować już za kilka dni. Przedstawiciele Wikipedii informują, że mamy ostatnią szansę, aby powstrzymać szkodliwe prawo, które chcą przeforsować unijni dygnitarze.
Inne strony internetowe, które nie zdecydowały się wyłączyć, zmieniły swój kolor na czarny. Nawiązują w ten sposób do nazwy całej akcji #Blackout21.
CDA.PL i Wikipedia wyłączone. Sprzeciw wobec ACTA 2
Głosowanie nad unijną dyrektywą zwaną przez internautów ACTA 2 odbędzie się za kilka dni. Jej artykuł 13 zakłada, że serwisy internetowej takie jak np. Facebook czy Twitter zmuszone będą do wdrożenia specjalnych filtrów, które będą skanować wszystkie treści udostępniane przez internautów. Oficjalnie ma to zapobiec łamaniu prawa autorskiego, nieoficjalnie stwarza okazję do prewencyjnej cenzury. Wiele wskazuje też na to, że z sieci znikną memy czy gif-y, ponieważ trudno uwierzyć, by filtr był na tyle czuły, żeby odróżnić łamanie prawa autorskiego od parodii czy pastiszu.
23 marca na terenie całej Europie odbędą się demonstracje przeciwko dyrektywie. Te od ponad miesiąca organizowane są już w Niemczech. Na ulice niemal każdego weekendu wychodzą tysiące ludzi, którzy sprzeciwiają się groźnemu prawu.
Więcej na ten temat pisaliśmy w linku poniżej.
Czytaj także: Fala protestów w Niemczech! Ludzie wychodzą na ulicę przeciwko ACTA 2
Sprawę opisywał również serwis bezprawnik.pl.
Czytaj także: W Niemczech odbywają się masowe protesty przeciwko „ACTA 2”
źródło: CDA.PL, Wikipedia, wMeritum.pl, Facebook, Twitter