Wojsko przejęło władzę w Sudanie. Armia poinformowała, że aresztowano rządzącego krajem od 30 lat prezydenta. Omar al-Baszir był jednym z najdłużej rządzących władców w Afryce. Jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne w Darfurze.
11 kwietnia prezydent Sudanu Omar al-Bashir został usunięty z urzędu przez sudańskie siły zbrojne. To skutek sudańskich protestów w latach 2018–19. Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf został przewodniczącym Tymczasowej Rady Wojskowej. Jej zadaniem będzie rządzenie krajem w dwuletnim okresie przejściowym po obaleniu prezydenta Omara Baszira. Media państwowe donoszą, że zwolniono z więzienia wszystkich więźniów politycznych, w tym przywódców protestów przeciwko Bashirowi.
Minister obrony ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Zawiesił obowiązywanie konstytucji, poinformował również o rozwiązaniu rządu i parlamentu. Wprowadzono godzinę policyjną, która obowiązuje od 22:00 do 4:00 czasu lokalnego przez miesiąc.
Rządy Al-Baszira w Sudanie
Umar Hasan Ahmad al-Baszir był prezydentem Sudanu od 30 czerwca 1989 do 11 kwietnia 2019. Doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu i w ten sam sposób utracił ją 30 lat później.
14 lipca 2008 roku główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżył Umara al-Baszira o współodpowiedzialność za zbrodnie ludobójstwa podczas toczącego się na południu kraju konfliktu zbrojnego i inspirowanie masakr w zachodniosudańskiej prowincji Darfur. Złożył również wniosek o wysłanie za nim listu gończego. MTK wydał nakaz aresztowania 3 marca 2009.
Źródło: onet.pl, wikipedia.org