Nauczyciele ze 112 szkół napisali list otwarty do przedstawicieli polskiego rządu. Wyrażają w nim zaniepokojeniem brakiem rozmów ws. rozwiązania trwającego strajku.
Nauczyciele ze 112 szkół wystosowali oficjalny list otwarty do przedstawicieli polskich władz. Poniżej publikujemy jego treść:
„W związku z przedłużającym się strajkiem wyrażamy nasze zaniepokojenie brakiem woli natychmiastowego podjęcia dialogu ze strony rządu i domagamy się spotkania okrągłego stołu jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Powinno ono odbyć się z inicjatywy rządu w szerszym gronie przedstawicieli wszystkich grup: nauczycieli, uczniów, rodziców, samorządów i związków zawodowych.
W trosce o naszych uczniów chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do naszych obowiązków. Mówienie o dzieciach jako naszych zakładnikach bardzo nas krzywdzi, ubolewamy nad tym, że społeczeństwu przekazywany jest fałszywy obraz pracy nauczyciela. Odbieramy to jako manipulowanie opinią publiczną.
Wyznaczenie strajku w czasie egzaminów jest ostatecznością. Taka forma protestu to wyraz naszego sprzeciwu wobec dramatycznej sytuacji w oświacie. Chcemy być podmiotem, a nie przedmiotem zmian. Rozumiemy konieczność reform i domagamy się ich. Jednak zmiany dotyczące warunków pracy, w tym Karty Nauczyciela, muszą być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi.
Nowelizacja prawa oświatowego powinna odbywać się w atmosferze mądrej i rozłożonej w czasie dyskusji. To my, nauczyciele, jesteśmy najlepszymi ekspertami w sprawach oświaty. W trosce o prestiż i pozycję zawodu nauczyciela na rynku pracy domagamy się godnego wynagrodzenia, które uwzględni wszystkie nasze obowiązki dydaktyczne i wychowawcze, wynikające z kalendarza roku szkolnego.
Godne wynagrodzenie musi dotyczyć również pracowników niepedagogicznych. Przedłużający się strajk zagraża przeprowadzeniu egzaminów nie tylko maturalnych, lecz także praktycznych i zawodowych w szkołach branżowych oraz w technikach, a niezachowanie procedur może skutkować podważeniem uzyskanych wyników.
Solidaryzujemy się z dyrektorami szkół, którzy obciążeni odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie placówek, zostali pozbawieni instytucjonalnego wsparcia.
Dziękujemy za gesty solidarności. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zrozumienie. Dziękujemy wszystkim instytucjom za okazane nam wsparcie. Dziękujemy mediom, które nas słuchają i przekazują rzeczywisty obraz strajku. Jakość naszej edukacji zależy od dialogu. Wszyscy jesteśmy poruszeni zaistniałą sytuacją. Uczniowie, Rodzice i My, Nauczyciele – bądźmy solidarni!”.
Całość listu znajdą państwo W TYM MIEJSCU.