Spalenie kukły Judasza, które miało miejsce w Pruchniku, wywołało wiele kontrowersji. A co na ten temat sądzą Polacy? Wyniki sondażu przeprowadzonego dla portalu wPolityce.pl mogą być dla wielu osób zaskakujące.
„Sąd nad Judaszem” to lokalny staropolski zwyczaj, który postanowiono przywrócić w Pruchniku. W Wielki Piątek na terenie tej położonej w południowo-wschodniej Polsce miejscowości miało miejsce spalenie kukły Judasza.
Zdaniem części komentatorów, cały zwyczaj może mieć podłoże antysemickie. Judasz to kukła z jarmułką, pejsami i długim nosem. Kukła jest najpierw włóczona po ulicach, następnie bita kijami a na końcu obcina jej się głowę, pali oraz wrzuca do rzeki. W wydarzeniu biorą udział całe rodziny, również dzieci.
Czytaj także: Prokuratura zbada wydarzenia w Pruchniku. Zbiera dowody
Nagranie ze spalenia kukły Judasza w Wielki Piątek błyskawicznie obiegło internet. Sprawa stała się na tyle głośna, że zajęła się nią policja i Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu.
Co Polacy sądzą o spaleniu kukły Judasza?
A co Polacy sądzą o przywróceniu tego zwyczaju? Takie pytanie zadała badanym pracownia Social Changes przeprowadzająca sondaż dla portalu wPolityce.pl. Badani byli pytani czy rytuał bicia i palenia kukły Judasza (taki jak ostatnio w Pruchniku) ma charakter antysemicki.
Aż 34 procent badanych odpowiedziało, że zgadza się ze stwierdzeniem iż „sąd nad Judaszem” ma charakter antysemicki. Spośród nich 15 procent „zdecydowanie” tak uważa a 19 procent „raczej” tak uważa. Z kolei przeciwnego zdania jest 24 procent respondentów, spośród których 14 procent uważa, że spalenie kukły Judasza „zdecydowanie” nie ma charakteru antysemickiego a 10 procent „raczej” nie ma takiego charakteru.
Co ciekawe, zdecydowanie najwięcej, bo aż 42 procent badanych nie ma zdania w tej kwestii.
Czytaj także: Niemiecka telewizja zaniepokojona sytuacją w TVP: Defilada zamiast wykładu Tuska
Źr.: wPolityce.pl