Jestem nauczycielem. Pani Zalewska, zmieniam specjalnie okręg wyborczy, żeby zagłosować – ogłosił uczestnik protestu w oświacie na Facebooku. Jego pomysł staje się coraz bardziej popularny na grupach zrzeszających sympatyków akcji protestacyjnej. Jak wypowiadają się na ten temat inni nauczyciele?
Strajk nauczycieli został zawieszony 27 kwietnia. Jednocześnie jego uczestnicy podkreślili, że nie oznacza to końca akcji. Pracownicy oświaty zmodyfikowali formę akcji, przechodząc do protestu włoskiego – swoją pracę ograniczając do wypełniania obowiązków przewidzianych w prawie oświatowym.
Część nauczycieli nie poprzestaje jednak na włoskim strajku i zamierza wyrazić sprzeciw wobec działań szefowej MEN Anny Zalewskiej również w nadchodzących wyborach. W tym celu zmieniają okręg wyborczy na 12. dolnośląskie i opolskie. To z niego, z 1. miejsca na liście PiS, startuje obecna minister edukacji narodowej.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Pomysłem podzielił się początkowo jeden z internautów wspierający strajk w oświacie. Niebawem pod jego wpisem pojawiło się wiele komentarzy. „W sumie to dobry pomysł” – napisała jedna z nauczycielek. „Zorganizujcie wydarzenie na fejsie, opiszcie w nim łopatologicznie procedurę, zorganizujemy jakiś mały piknik w okolicach lokalu” – wtórował jej internauta.
Nauczycielka: Żaden minister nie zrobił w oświacie tyle złego
Pomysł jest obecnie rozpowszechniany na grupach zrzeszających sympatyków strajku w oświacie. Jedna z nauczycielek, w rozmowie z Wirtualną Polską potwierdza, że zamierza zmienić okręg wyborczy. „Uważam, że pani Zalewska powinna zostać w Polsce i odpowiedzieć za swoją deformę i zrównanie nauczycieli do poziomu zera. Wyjazd do Brukseli byłby ucieczką przed odpowiedzialnością” – podkreśliła.
Podobnego zdania jest inna nauczycielka, pani Joanna. „Annie Zalewskiej nie należy się nagroda w postaci mandatu do PE. Żaden minister nie zrobił w oświacie tyle złego, a już szczególnie uczniom” – powiedziała.
Nauczyciele tłumaczą, że aby zagłosować poza miejscem zamieszkania należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia umożliwiającego głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Można je otrzymać w urzędzie gminy. Sprawę można załatwić do 24 maja.
Istnieje również możliwość dopisania się do spisu wyborców w dowolnej, konkretnej gminie. W tym przypadku również należy się zgłosić do urzędu gminy, ewentualnie zrobić to za pośrednictwem strony internetowej obywatel.gov.pl. Ostateczny termin to 21 maja.
Źródło: Wirtualna Polska, Facebook