Z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących – czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski. Komunikat ma związek z dzisiejszą Paradą Równości w Warszawie.
8 czerwca ulicami stolicy przeszła Parada Równości. Warszawski Ratusz podaje, że w wydarzeniu wzięło udział 47 tysięcy osób, natomiast organizatorzy twierdzą, że było ich jeszcze więcej, bo aż 80 tysięcy.
O wydarzeniu zrobiło się głośno w mediach, głównie ze względu na „mszę”. Dziennikarz Polsat News umieścił w sieci nagranie, na którym widać biały namiot w tzw. tęczowym miasteczku. W środku znajduje się trzech mężczyzn.
Jak donosi Wirtualna Polska, mszę odprawiał Szymon Niemiec, biskup Ekumenicznego Kościoła Katolickiego, aktywista LGBT.
Nagranie wywołało burzliwe reakcje wielu internautów. Wydarzenie skrytykował m.in. Patryk Jaki, który stwierdził, że doszło prowokacji.
Episkopat: Dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących
Do dyskusji na temat wydarzenia włączyła się Konferencja Episkopatu Polski. Na stronie pojawił się komunikat w związku z dzisiejszym Marszem Równości. „Trzeba podkreślić, że z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących” – podkreślili autorzy oświadczenia.
„Wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno o tym mówi: 'Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu (…) słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego’ (nr 2148)” – czytamy w komunikacie.
KEP wyjaśnia, że istotą bluźnierstwa jest nienawiść wobec Boga i temu co święcie. „Narzędziami w tej walce z Bogiem jest wyśmiewanie prawd wiary jak również naigrawanie się z symboli oraz praktyk religijnych i wykorzystywanie ich do prowokacji. W społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących” – podkreślono.
„Jeśli tak ma wyglądać tolerancja, to przemówienia o tolerancji w takim kontekście nie mają wartości” – dodaje KEP. Pod komunikatem podpisał się ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.
Źródło: episkopat.pl, Polsat News