Cztery ośrodki pomiaru promieniowania radioaktywnego w Rosji przestały przekazywać dane – poinformował „Wall Street Journal”. W związku z wybuchem na poligonie doświadczalnym komunikat wydała Państwowa Agencja Atomistyki.
8 sierpnia na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym. Z oficjalnego komunikatu po zdarzeniu wynika, że w trakcie próby poligonowej doszło do wybuchu silnika rakietowego na paliwo ciekłe.
Wybuch na poligonie w Rosji: 4 stacje pomiarowe przestały nadawać
Rosyjskie dane wskazują, że poziom promieniowania nie zwiększył się ponad naturalną emisję tła. Tymczasem stacje pomiarowe w oddalonym o około 40 km Siewierodwińsku odnotowały skok radioaktywności. W pewnym momencie miało to być nawet 200 razy więcej niż emisja tła.
Czytaj także: Czarnobyl nie był pierwszy. 30 lat wcześniej doszło do katastrofy kysztymskiej
Amerykańska gazeta „Wall Street Journal” informuje, że od 13 sierpnia przestały napływać dane ze stacji pomiarowych z Bilibino i Zalesowo. Z kolei dwa dni po wybuchu przestały nadawać stacje z miejscowości Dubna i Kirow. Rosjanie wyjaśnili to problemami komunikacyjnymi i sieciowymi. Jednocześnie nie podano, kiedy wspomniane stacje wznowią nadawanie.
Komunikat PAA ws. wybuchu na poligonie w Rosji
W związku z eksplozją komunikat wydała polska Państwowa Agencja Atomistyki. PAA zapewnia, że monitoruje sytuację radiacyjną w kraju przez 24 godziny na dobę, za pośrednictwem 23 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
„PAA otrzymuje dane i informacje z 9 stacji monitoringowych dokonujących pomiaru mocy dawki promieniowania gamma oraz 7 stacji poboru opadu atmosferycznego obsługiwanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jak również z sieci 12 stacji poboru aerozoli atmosferycznych należących do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej” – czytamy w komunikacie.
Agencja zapewnia, że żadna z wymienionych stacji nie zarejestrowała żadnych podwyższonych wskazań mocy promieniowania gamma od momentu zdarzenia na poligonie doświadczalnym w Rosji. Ponadto podkreślono, że nie odnotowano zmiany stężeń substancji promieniotwórczych w powietrzu i opadzie atmosferycznym.
„Sytuacja radiacyjna na terenie Polski od momentu wypadku na rosyjskim poligonie wojskowym utrzymuje się na poziomie wskazań normalnych” – podaje PAA. Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie: http://paa.gov.pl/strona-455-sytuacja_radiacyjna.html
Źródło: „Wall Street Journal”/ wsj.com, paa.gov.pl