Od wyborów parlamentarnych minęło niewiele ponad miesiąc, jednak najnowszy sondaż Kantar wskazuje na wyraźne przetasowanie na polskiej scenie politycznej. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, jednak formacja Jarosława Kaczyńskiego nie byłaby już zdolna do samodzielnych rządów. O kształcie koalicji rządzącej decydowałaby Konfederacja.
Październikowe wybory parlamentarne zakończyły się zwycięstwem PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 43,59 proc. głosów i utrzymała samodzielną większość. W Sejmie znalazły się jeszcze: KO – 27,40 proc., Lewica – 12,56 proc., PSL+Kukiz’15 – 8,55 proc. i Konfederacja – 6,81 proc.
Wystarczył nieco ponad miesiąc, a wyborczy układ sił w Polsce uległ drastycznej zmianie. Tak przynajmniej wskazuje sondaż Kantar dla „Wysokich Obcasów„. PiS zdobyłby najwięcej głosów wyborców – 38 proc., jednak jest to zdecydowanie słabszy wynik niż w październikowych wyborach.
Czytaj także: Najnowszy sondaż: PiS prowadzi, choć traci poparcie. Tylko cztery formacje przekroczyły próg
Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, a trzecia jest Lewica – 14 proc. Wyraźny wzrost poparcia zanotowała Konfederacja – 9 proc. Próg wyborczy przekroczyła jeszcze koalicja Kukiz-15 i PSL – 7 proc.
Czytaj także: Najnowszy sondaż: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi. Konfederacja z największym wzrostem poparcia
Autorzy badania przeliczyli wyniki na mandaty parlamentarne. PiS zdobyły 202 miejsca w Sejmie, KO – 137, Lewica – 66, Konfederacja – 35, PSL i Kukiz – 20. Taki układ sił poważnie skomplikowałby tworzenie przyszłego rządu.
PiS do większości potrzebuje co najmniej 28 mandatów, więc musiałby stworzyć koalicję z Konfederacją. Podobnie wygląda również sytuacja bloku opozycyjnego, który łącznie ma 220 mandatów i również musiałby szukać porozumienia z Konfederacją.
Autorzy badania zwracają jeszcze uwagę na przepływ elektoratu na linii Konfederacja – PiS. Ta pierwsza partia, w porównaniu z pierwszym badanie, zyskała 4 punkty procentowe. Z kolei PiS stracił aż 6 p.p.
Sondaż zatytułowany „Liczymy się z Polkami” został przeprowadzony w dniach 5–12 listopada 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1502 osób w wieku 18 i więcej lat.
Źródło: „Wysokie Obcasy”, Twitter