Pandemia koronawirusa postawiła przed ludzkością nowe wyzwanie. – Obojętność, egoizm, podziały, zapominanie nie są tak naprawdę słowami, które pragniemy usłyszeć w tym czasie. Chcemy je przepędzić z wszelkiego czasu! – takie słowa padły w orędziu wielkanocnym papieża Franciszka.
Msza w pustej bazylice Świętego Piotra i przejmujące orędzie papieża Franciszka skierowane do całego świata. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 2020 roku z pewnością przejdzie do historii. Powagę sytuacji dostrzega papież Franciszek, który w swoim orędziu położył nacisk na potrzebę fundamentalnych zmian na świecie.
Papieskie orędzie w cieniu koronawirusa: Europa stanęła przed epokowym wyzwaniem
Papież zwraca uwagę, że Europa została szczególnie dotknięta pandemią koronawirusa. Franciszek zestawił kryzys z czasami II wojny światowej, przypominając w tym kontekście, że wówczas Stary Kontynent stanął na nogi dzięki duchowi solidarności. „Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale aby wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali” – zaapelował.
Zdaniem papież obecna sytuacja to czas próby dla Unii Europejskiej, która stanęła przed epokowym wyzwaniem. „Nie ożywiajcie ducha rywalizacji, ale niech wszyscy uznają się za część tej samej rodziny i wzajemnie się wspierają” – podkreślił Franciszek.
Ważny apel papieża: Rozluźnijcie sankcje, darujcie długi!
Epidemia powinna skłonić każdego człowieka do zainteresowania się losem innych. Wymaga solidarności także na poziomie międzynarodowym. „Niech zostaną rozluźnione również sankcje międzynarodowe, uniemożliwiające krajom, do których są adresowane, udzielenie odpowiedniego wsparcia swoim obywatelom” – zaproponował papież.
W opinii Franciszka, taki stan rzeczy pozwoliłby państwom właściwie zaopiekować się swoimi obywatelami w trudnych czasach kryzysu. Papież poszedł o krok dalej, tłumacząc, że pandemia to powód do zakończenia wojen i konfliktów międzynarodowych.
„Niech Chrystus będący naszym pokojem oświeci wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność za konflikty, aby mieli odwagę przyłączyć się do apelu o globalne i natychmiastowe zawieszenie broni we wszystkich zakątkach świata” – apeluje papież. W tym kontekście wymienia zwłaszcza konflikty w Syrii, Jemenie, Iraku, Libanie, na Ukrainie, w Afryce oraz konflikt palestyńsko-izraelski.
Franciszek zwraca się z apelem o wstrzymanie wytwarzania i handlu bronią. „Nie jest to czas na (…) wydawanie ogromnych kapitałów, które powinny być wykorzystywane na leczenie ludzi i ratowanie życia” – podkreślił.
Na koniec swojego orędzia, papież Franciszek udzielił światu błogosławieństwa Urbi et Orbi. Jednak ze względu na pandemię doszło do tego wewnątrz świątyni, a nie jak to miało miejsce zwyczajowo, z loggi bazyliki watykańskiej.
Źródło: vaticannews.va