14 lutego 1942 powstała Armia Krajowa, największa w historii podziemna armia na świecie. W rocznicę tego szczególnego wydarzenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 im. Armii Krajowe w Płocku postanowili uczcić swoich patronów. Motywem przewodnim obchodów było hasło Morowe Panny, a głównym tematem była historia Danuty Siedzikówny ps. Inka.
Większość Polaków 14 lutego świętuje Walentynki. To, że ten dzień można spędzić inaczej dali nam przykład uczniowie Szkoły Podstawowej w Płocku. Rocznica powstania AK stała się dla nich pretekstem do zorganizowania Dni Patrona Szkoły. W całe przedsięwzięcie zaangażowała się zarówno kadra pedagogiczna jak i uczniowie placówki. To świetny przykład aktywizacji młodych ludzi, a także nauczycieli w ramach szczytnego celu.
Na największą uwagę zasługuje bardzo interesujący sposób upamiętnienia bohaterskiej postawy Danuty Siedzikówny. Otóż wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni na kończącą obchody akademię goście otrzymali koszulki z podobizną Inki. Dyrektor szkoły Aldona Fijałkowska potwierdziła, że dzieci same wykonały na lekcjach plastyki nadruki na koszulki. To bardzo miła przeciwwaga dla często spotykanego na różnych częściach garderoby Che Geuvary. Młodzi ludzie pokazali w ten sposób wszystkim , że mamy swoich, prawdziwych bohaterów i taka nowoczesna forma ich upamiętnienia jest jak najbardziej na miejscu.
Podczas obchodów zorganizowano szereg konkursów. Uczniowie klas I mieli zaprojektować własny znaczek pocztowy. Ich rok starsi koledzy musieli wykorzystać możliwie jak najszerzej swoje umiejętności plastyczne w konkursie pt. Postać sanitariuszki. Klasy III miały za to okazję wykazać się wiedzą teoretyczną w quizie Co wiem o Ojczyźnie? . Uczniowie wyższych klas udział wzięli między innymi w konkursie recytatorskim, a także w zawodach piłki ręcznej o puchar Żołnierzy AK.
Nie zapomniano oczywiście o podstawowym celu szkolnictwa i zadano kłam teorii jakoby Szkoła przygotowywała dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Uczniowie mieli okazję znacznie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dziejów Polski w XX wieku. Na lekcjach historii opracowywali grę planszową, którą nazwali Panny Morowe. Za to na religii zrealizowano projekt pt. Bóg, honor, ojczyzna – wartości, którymi kierowała się Danuta Siedzikówna (pseudonim „Inka”). Nawet nauczyciele matematyki dołożyli swoją cegiełkę w patriotyczne wychowanie młodzieży. Uczyli dzieci różnych metod szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Należy teraz tylko mieć nadzieję, że dzięki pozyskaniu tej umiejętności przez dzieci w przyszłości przybędzie nam kilku kryptologów na miarę choćby Mariana Rejewskiego.
Zwieńczeniem całej akcji była uroczysta akademia podsumowującą Dni Patrona Szkoły. Te słowa Inki, napisane tuż przed śmiercią na grypsie przemyconym z więzienia, stały się dla uczniów swoistym credo tegorocznych obchodów:
Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.
Na akademię zostali zaproszeni mieszkający w Płocku kombatanci, przedstawiciele kuratorium, komendant mazowieckiej Chorągwi ZHP, a także proboszcz pobliskiej parafii pod wezwaniem św. Krzyża.
Pełną galerię ze zdjęciami z uroczystej akademii można obejrzeć pod tym linkiem – Morowe panny. Cała szkoła z Inką .
fot. – Małgorzata Rostowska/Portal Płock, Grafika Patriotyczna i Upominamy się o Was
źródło – sp23.edu.pl, portalplock.pl