Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się Polską? Holenderscy parlamentarzyści przyjęli uchwałę obligującą rząd do zaskarżenia Polski. Posłowie uważają, że Komisja Europejska nie radzi sobie w sporze dotyczącym praworządności nad Wisłą.
W środę Holenderska Izba Reprezentantów przegłosowała projekt uchwały dotyczący przestrzegania praworządności w Polsce. Dokument obliguje rząd tego kraju do złożenia formalnej skargi do TSUE przeciwko Polsce.
Autorzy podkreślają, że władze Polski ingerują politycznie w mianowanie sędziów. Zwracają również uwagę na działania podejmowane przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która uchyla immunitety (chodzi o sprawę sędziego Igora Tulei), pomimo, że organ ten powinien zamrozić swoją działalność w związku z zabezpieczeniem TSUE.
Z uchwały można wywnioskować, że obecna sytuacja zagraża Unii Europejskiej. Autorzy sygnalizują również brak stosownej reakcji Komisji Europejskiej, która nie reaguje na zbyt wąska – ich zdaniem – interpretację środka tymczasowego. Jednak parlamentarzyści nie zdecydowali się zaskarżyć działań KE do TSUE.
Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się praworządnością w Polsce? Dziennikarze o szansach wdrożenia uchwały
Portal Deutsche Welle informuje, że ewentualna skarga Holandii na Polskę ws. praworządności miałaby charakter precedensowy. Co więcej, skargi z art. 259 unijnego traktatu miały miejsce tylko osiem razy od początku powstania UE.
Dotychczas ani premier Mark Rutte, ani inni przedstawiciele rządu, nie odnieśli się do uchwały. Według dziennikarzy DW złożenie skargi do TSUE „jest dość niepewne”, a uchwała może być formą nacisku Holandii na podjęcie bardziej zdecydowanych działań KE względem Polski.
Do sprawy odniósł się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. – Państwa mogą pozywać się wzajemnie na mocy art. 259 TFUE, jednak ani Polska do tej pory z tej możliwości nie korzystała, ani też nikt nas nie pozywał w sprawach praworządności – zaznaczył.
Polityk przekonuje, że jedynym dostępnym narzędziem dot. praworządności jest procedura z art. 7 unijnego traktatu. Do jej uruchomienia potrzeba stanowiska jednej trzeciej państw UE, lub stanowiska PE lub KE.