Zbiory archiwum lwowskiego (Centralnyj Dzierżawnyj Istoriczeski Archiw Lwow – CDIAL) to największy na ziemiach ukraińskich zbiór dokumentów dotyczących historii całej Galicji i nie tylko. Znajdują się tam dokumenty zarówno z XV, jak i XX wieku dotyczące Polaków wszystkich stanów, miast, wsi, urzędów, sądów. Twórcy Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęli akcję ratowania polskich archiwaliów znajdujących się na terenach zabużańskich.
We Lwowie działało wielu najsłynniejszych archiwistów i historyków, gromadzących dane do herbarzy, słowników, czy atlasów. Działały tam również takie instytucje, jak Forum Nobilium – sąd zatwierdzających szlachectwo wszystkich rodzin nobilitowanych z Galicji. Zbiory te – nie wszystkie nawet opisane i udostępniane – dotychczas słabo były znane Polakom, choć prowadzonych było wiele badań naukowych. Do tej pory nie było programów digitalizacji.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Czytaj także: Czy Szwedzi zapłacą nam za Potop?
W chwili wejścia Armii Czerwonej do Poznania w 1945 roku, blisko 150.000 niezwykle cennych woluminów znajdujących się w Bibliotece Raczyńskich zostało spalonych. Dziś historycy z obawą patrzą na sytuację, w której znalazła się Ukraina – jest ona dynamiczna i niepewna. Największym wrogiem dorobku polskiej nauki nie są czołgi, a polityka. Jeżeli tereny naszego sąsiada zostaną przejęte przez wpływy rosyjskie, polskie dziedzictwo może zostać zamknięte. W gorszym przypadku może zostać wywiezione do Rosji, a w najgorszym – może zostać zniszczone.
Twórcy Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracują od lat w tym archiwum. Prowadzą prywatne i społeczne badania genealogiczne i historyczne. Znają archiwum bardzo dobrze – jednak dopiero w tej chwili podjęli śmiałą akcję zachowania maksimum zbioru.
Od lutego nasi pracownicy siedzą i fotografują zbiór za zbiorem. To jednak praca na lata. Chodzi o to aby zatrudnić 10 osób które po prostu sfotografują wszystko. Zależy nam także na tym, aby potem te zbiory udostępnić. Jeśli otrzymamy dofinansowanie publiczne – również i zrobione zdjęcia będą własnością publiczną – podejmiemy więc działania – za zgodą archiwum – aby je bezpłatnie udostępnić – w formie np. Biblioteki Cyfrowej.
W imieniu serwisu, a także swoim zachęcamy Państwa do pomocy, ofiarności oraz hojności. Wspólnie możemy uratować kroplę naszej tożsamości narodowej, która została nam odebrana przez wschodnich najeźdźców.
Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Regon: 122719308
NIP: 6793086820
Bank Pocztowy 96 1320 1856 2935 3154 2000 0001
Genealogia Polaków na Facebook
genealogia.okiem.pl