Kolejne badanie, które ukazało się na łamach czasopisma „Nature” wskazuje na korzyści z mieszania szczepionek firm AstraZeneca oraz BioNTech/Pfizer. Polski rząd wciąż nie wydał jednak rekomendacji pozwalającej na stosowanie takiego rozwiązania. Głos w sprawie zabrali eksperci.
Na pozytywny efekt zastosowania tzw. „szczepień krzyżowych” wskazują wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Nature”. Badanym podano pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, a drugą BioNTech/Pfizer. Grupę kontrolną stanowili pacjenci zaszczepieni dwiema dawkami preparatu AstraZeneca.
Jak się okazuje, u osób po szczepieniu różnymi preparatami nastąpił 11,5-krotny wzrost IgG anty-S. Dla porównania, u osób, które przyjęły dwie dawki preparatu AstraZeneca, ten wzrost był 2,9-krotny.
Prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie przekonuje o skuteczności tzw. „szczepień krzyżowych”. „Mieszanie szczepionek jest skuteczne. W badaniu opublikowanym w „Nature” wykazano, że osoby, u których po pierwszej dawce szczepionki A-Z podano drugą dawkę Pfizer mają wyższe poziomy przeciwciał ochronnych niż zaszczepione pełną dawką A-Z” – napisał na Twitterze.
Mieszanie szczepionek skuteczne? Eksperci nie mają wątpliwości
W podobnym tonie wypowiada się dr hab. med. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. „Do tej pory byliśmy ostrożni, jeśli chodzi o możliwość mieszania szczepionek, bo nie mieliśmy wyników badań. Ale dziś coraz więcej z nich wskazuje, że łączenie podania szczepionki wektorowej ze szczepionką mRNA jest bezpieczne i immunogenne, niekiedy nawet bardziej. To bardzo dobra informacja” – powiedział w rozmowie z portalem abcZdrowie.
Takie rozwiązanie dopuszczono już między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. W Polsce rząd jednak wciąż nie zdecydował się na taki krok. Naczelna Izba Lekarska jeszcze w czerwcu stanęła na stanowisku, że dopuszcza zamianę szczepionki AstraZeneca na Pfizer w sytuacji, gdy po podaniu pierwszej dawki w ciągu 30 dni wystąpił poważny odczyn poszczepienny.
Czytaj także: Francja rozważa obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19. Padły argumenty
Żr.: abcZdrowie