Wspólne działania ABW, Prokuratury w Białymstoku i Policji pozwoliły na zatrzymanie Joanny S. i Mikaela S., podejrzanych o zorganizowanie oszustwa na wielką skalę. Kobieta to bodaj najbardziej poszukiwana Polka na świecie, którą ścigano w ponad 190 państwach. Zatrzymania dokonała hiszpańska policja. Podejrzani ukrywali się w Hiszpanii od 2019 roku.
Wspólne działania służb pozwoliły na zatrzymanie Joanny S. i Mikaela S., podejrzanych o oszustwo na wielką skalę przy prowadzeniu fikcyjnego obrotu dziełami sztuki. Zatrzymania dokonała Policja hiszpańska 20 października 2021 r.
Śledztwo dotyczy fikcyjnego obrotu artefaktami i funkcjonowania tzw. piramidy finansowej stworzonej wokół Gallery New Form. Organizatorzy oszustwa przebywali na terenie Hiszpanii, gdzie ukrywali się co najmniej od 2019 r.
Czytaj także: Kempa rozpłakała się na antenie. Sikorski przesadził. „Byłby w stanie bić kobiety”
Joanna S. i Mikael S. poszukiwani byli listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu. Najbardziej poszukiwana Polka na świecie znalazła się na celowniku służb aż z ponad 190 państw.
Najbardziej poszukiwana Polka w rękach policji
Materiał zgromadzony w śledztwie wskazuje, że zatrzymani Joanna S. i Mikael S. zorganizowali przedsięwzięcie polegające na inwestycjach w dzieła sztuki. Proceder polegał na pozyskiwaniu od podmiotów i osób fizycznych środków pieniężnych na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Klientom przekazywano informację, że środki będą inwestowane w dzieła sztuki.
Jak wykazało śledztwo, wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych artefaktach. Znaczna część inwestorów nie odzyskała środków, które zainwestowali w przedsięwzięcie. Ich straty szacuje się na około miliard złotych. W okresie od listopada 2016 r. do października 2017 r., zatrzymani skłonili do zawarcia niekorzystnych umów około 2 tys. osób.
Aktualnie oboje zatrzymani oczekują w hiszpańskim areszcie na ekstradycję do Polski.
Źr. gov.pl