Małpia ospa budzi coraz większy niepokój. Ostatnio oficjalne stanowisko w tej sprawie wydała WHO. Jak chronić się przed tą zakaźną chorobą?
Jak dotąd na całym świecie zdiagnozowano już ponad 16 tys. przypadków zakażenia małpią ospą. Zdiagnozowano je w 75 państwach, zarejestrowano również pięć zgonów na tę chorobę.
– Zakładamy, że ryzyko w skali globalnej jest umiarkowane z wyjątkiem Europy, gdzie oceniamy je jako wysokie – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, przyznając tym samym, że WHO podjęła decyzję o nadaniu małpiej ospie statusu „globalnego zagrożenia dla zdrowia”.
"So in short, we have an outbreak that has spread around the world rapidly, through new modes of transmission, about which we understand too little and which meets the criteria in the International Health Regulations."-@DrTedros #monkeypox
— World Health Organization (WHO) (@WHO) July 23, 2022
Małpia ospa. Jak chronić się przed zakażeniem?
Jak chronić się przed zakażeniem małpią ospą? Do zakażenia chorobą dochodzi poprzez kontakt z chorym zwierzęciem lub osobą, u której doszło do rozwoju charakterystycznej wysypki.
Żeby zachorować na małpią ospę należy wcześniej utrzymywać bliski lub przedłużony kontakt z chorym. – Z tego powodu najczęściej zakażeniom ulegają członkowie rodziny chorego lub też personel medyczny – mówi w rozmowie z Gazeta.pl farmaceutka Izabela Kurowska.
Aby uniknąć zakażenia należy przede wszystkim: podczas podróżowania często myć ręce i stosować środki odkażające, nie spożywać mięsa z nieznanych źródeł, nie nawiązywać kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie spożywać mięsa dzikich zwierząt, nie zbliżać się do zwierząt, które wyglądają na chore, unikać przypadkowych kontaktów seksualnych.
Objawy małpiej ospy to przede wszystkim gorączka i dreszcze, ale także bóle głowy, uczucie zmęczenia oraz zmiany skórne, które zamieniają się w pęcherze.