O włos od tragedii. Wstrząsające zdarzenie w miejscowości Stara Wieś (woj. łódzkie). Auto zatrzymało się na środku przejazdu kolejowego. Wysiadła z niego przerażona kobieta. Jeden z kierowców zachował zimną krew i na własną rękę przeprowadził brawurową akcję ratunkową.
Do opisywanego zdarzenia doszło 17 lutego na przejeździe kolejowym w miejscowości Stara Wieś (nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego). Nagranie z incydentu opublikowano na profilu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na YouTube.
Filmik ukazuje moment, kiedy jedno z aut osobowych utknęło na torach, na środku przejazdu. Nie wiadomo z jakiego powodu samochód przestał działać – jedna wersja mówi o zablokowanym kole, inna z kolei o tym, że pojazd zgasł i nie dało się uruchomić.
Kierująca autem kobieta wyszła na zewnątrz. Panicznie prosi o pomoc. I wtedy okazuje się, że przez przejazd kolejowy przejeżdża jej znajomy. Na nagraniu widać, jak mężczyzna podbiega do auta i próbuje zaradzić problemowi. Podejmuje szybką decyzję – próba odholowania.
Stanęła na środku przejazdu kolejowego. To była walka z czasem
Nagle sytuacja staje się dramatyczna. Na przejeździe rozległ się sygnał ostrzegawczy, a zapory powędrowały na dół. Kierowca nie złamał się jednak. Postanawia podjąć ryzyko i uratować zbliżający się pociąg i auto przed zderzeniem. Pomógł mi kolejny kierowca, który udostępnił linę.
Obaj błyskawicznie podpięli linę. Kierowca w niebieskiej kurtce wsiadł do swojego auta i ruszył z impetem. Samochód z piskiem opon pociągnął osobówkę, potrącając delikatnie dwie osoby. Dosłownie sekundy później z ogromną prędkością przez przejazd pędzi osobowy pociąg PKP Intercity.
„To była prawdziwa walka z czasem. Od momentu utknięcia auta na torach do przejazdu pociągu mija zaledwie 1,5 minuty. Wielkie brawa dla naszych bohaterów za zachowanie zimnej krwi i skuteczne działanie pod ogromną presją!” – czytamy w opisie nagrania.
Przy okazji zamieszczenia filmu, PKP zwraca uwagę na trzy podstawowe zasady dotyczące tego typu sytuacji:
- Natychmiast opuść pojazd! Oczywiście zabierz ze sobą pasażerów!
- Wezwij pomoc – zadzwoń pod 112 i podaj numer przejazdu z Żółtej Naklejki – nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma czasu, służby mogą wstrzymać ruch pociągów.
- Nie ryzykuj życia! Nie da się go zastąpić – samochód już tak.