Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej podpisali w czwartek umowę na dostarczenie do polskiej armii 14 tys. zestawów Tytan. Całość będzie kosztować 4 mld zł, a pierwsze egzemplarze trafią do polskich żołnierzy już za 4 lata.
Prace nad Zaawansowanym Indywidualnym Systemem Walki Tytan rozpoczęły się w 2007 r. System polega na wprowadzeniu kompleksowego wyposażenia żołnierzy w najnowszej generacji broń, umundurowanie i systemy łączności. W prace zaangażowane jest konsorcjum składające się z 13 firm, które w czwartek z przedstawicielami MON podpisały umowę na prace rozwojowe i dostarczenie systemu polskiej armii. MON ma sfinansować prace badawcze i zamówiło wstępnie 14 tys. zestawów. W zamian ministerstwo otrzyma licencję, w oparciu o którą będzie mogło prowadzić zagraniczną sprzedaż systemu Tytan.
To ważny dzień z punktu widzenia sił zbrojnych oraz bezpieczeństwa naszego kraju. Podpisując umowę, chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszy dotyczy właściwego wyposażenia naszych żołnierzy w sprzęt i uzbrojenie. Naszym drugim celem jest zbudowanie polskiego potencjału naukowo-przemysłowego, bo nad Tytanem pracują wyłącznie polskie firmy i instytuty badawcze.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
– Powiedział Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, odpowiedzialny za zakupy dla wojska.
Musimy opracować nowe umundurowanie, nowe wzory kamuflażu, nowe systemy ochrony i przenoszenia ale także nowe uzbrojenie i amunicję czy systemy optoelektroniczne.
– mówił Zbigniew Jasiołek, dyrektor Programu Tytan z PCO, lidera konsorcjum.
System Tytan będzie opierał się na podsystemie C4I, który umożliwi żołnierzowi przetwarzanie danych i przesyłanie ich do dowództwa. Każdy żołnierz będzie wyposażony w mały komunikator, na którym, w zależności od potrzeb, będą wyświetlać się mapy otoczenia z oznaczonymi pozycjami tak własnych jak i wrogich oddziałów. W skład systemu wejdzie też nowy modułowy lekki karabinek typu MSBS-5,56, którego konstrukcja jest opracowywana w radomskich zakładach „Łucznik”. Nowe umundurowanie będzie wyposażone w elektroniczne sensory monitorujące funkcje życiowe, co pozwoli na szybkie określenie stanu zdrowia żołnierza i ewentualną ewakuację rannych. Pojawią się też nowe, lżejsze i bardziej wytrzymałe kamizelki kuloodporne oraz kamery nahełmowe i celowniki termowizyjne.
Według założeń prototyp Tytana ma być gotowy w 2017 r., a od 2018 będzie możliwość zamawiania pierwszych egzemplarzy.
Źródło: polska-zbrojna.pl
Fot.: Commons Wikimedia/MON