Wedle prawa dziecko znajdujące się w łonie matki jest traktowane tak samo jak człowiek. Przysługują mu podstawowe prawa takie jak opieka medyczna. Tak uważają prawnicy z instytutu Ordo Iuris.
Opinia ta jest reakcją na działania Rzecznik Praw Pacjenta, Pani Krystyny Kozłowskiej, która kontrolę przestrzegania praw dziecka uzależniła od narodzenia.
W momencie uchwalenia konstytucji w 1997 roku uznaje się ,że Rzeczpospolita Polska za demokratyczne państwo prawne urzeczywistniające zasady sprawiedliwości społecznej „należy uznać za jasny wyraz intencji ustawodawcy konstytucyjnego do przejęcia dotychczasowego kształtu i rozumienia zasady demokratycznego państwa prawnego, tak jak się ona uformowała w praktyce konstytucyjnej, a zwłaszcza w orzecznictwie TK po roku 1989.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Instytut Ordo Iuris:
Tym samym, prawa dziecka, które korzysta ze świadczeń medycznych zanim się urodzi, są prawami mającymi umocowanie konstytucyjne i znajdującymi swoje potwierdzenie i konkretyzację w regulacjach ustawowych. Dlatego z faktu powstania luki prawnej w kodeksie cywilnym ignorującej uzyskanie przez Rzeczpospolitą charakteru demokratycznego państwa prawnego, nie można wyciągać wniosków pozbawiających najsłabsze dzieci ich praw, w szczególności praw pacjenta.
Specjaliści Ordo Iuris podkreślają, że troską i opieką zdrowotną należy objąć matkę i jej dziecko. Konwencja Praw Dziecka ONZ nakłada obowiązek na Polskę, aby gwarantowała dziecku leczenie i rehabilitację oraz zapewnienie kobiecie opiekę w czasie ciąży. Deklaracja Praw Dziecka ONZ z roku 1959 wzywa państwa do zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka m.in. poprzez ochronę zdrowia matki w okresie przedporodowym.
Dalszy fragment opinii Ordo Iuris:
Stanowczo należy stwierdzić, że wyrażane przez Rzecznik Praw Pacjenta, Krystynę Barbarę Kozłowską sugestie, jakoby dziecko i jego prawa podlegały ochronie prawnej dopiero od momentu jego urodzenia, są pozbawione podstaw prawnych. W szczególności, są bezzasadne w świetle konstytucji oraz unormowań ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, których przestrzeganiem, nie zaś wypaczaniem, ma zajmować się Pani Rzecznik.
Źródło: prawy.pl
Fot: Youtube.pl