Witold Kieżun ps. „Wypad”, obecnie 92-letni profesor nauk ekonomicznych, brał udział w walkach powstańczych. Na okolicznościowym znaczku znajduje się kadr z taśm filmowych nakręconych 23 sierpnia 1944 r. Z ponad 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego powstał pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction „Powstanie Warszawskie”. Bohaterowie filmu to prawdziwi Powstańcy Warszawscy i cywile, a stu trzydziestu z nich udało się rozpoznać dzięki akcji „Rozpoznaj”, zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednym z nich jest właśnie 22-letni wówczas Witold Kieżun, którego powstańczy portret znajduje się na znaczku. Jak mówił kilka dni temu, operatorzy „złapali go” radosnego po jednym z większych zwycięstw:
Drugiego dnia Powstania osobiście wziąłem do niewoli 14 SS-manów i poważny zasób broni. Dowodzony przeze mnie oddział zdobył „księżówkę” – budynek przy Kościele św. Krzyża – i pierwszy wdarł się do budynku Komendy Policji, zdobywając dużo broni.
Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej, podkreśla, że Poczta Polska na kilka sposobów włącza się w obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego:
Przygotowaliśmy specjalny rocznicowy znaczek. Jesteśmy partnerem filmu „Miasto 44” w reż. Jana Komasy, w ostatnią sobotę grupa naszych pracowników wzięła udział w XXIV Biegu Powstania Warszawskiego. Poczta jest ważnym elementem infrastruktury państwa, służymy Polsce i Polakom już od 455 lat. Przypominanie o bohaterach powstańczych dni, to dług jaki mamy wobec tych którym zawdzięczamy wolność, a także ważny element budowania tożsamości narodowej współczesnych Polaków.
Rocznicowy znaczek zaprojektowany przez artystę plastyk Agnieszkę Sancewicz, wszedł do obiegu 1 sierpnia 2014 r. i jest dostępny we wszystkich placówkach pocztowych oraz na stronie sklepu filatelistycznego. Znaczek o wartości 5,20 zł wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym w nakładzie 150 tys. szt. Format arkusza: 70 x 90 mm, format znaczka: 31,25 x 43 mm. Wraz ze znaczkiem ukazała się także kolekcjonerska koperta pierwszego obiegu FDC oraz datownik stosowany w placówce pocztowej nr 1 w Warszawie.
>> Czytaj także: Wyspy „z końca świata” wydały znaczek upamiętniający Powstanie Warszawskie
Źródło/Fot.:media.poczta-polska.pl