Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył do Polski ze swoją pierwszą oficjalną wizytą. Szef Sojuszu zapewnił, że cały czas prowadzone są prace, których celem jest wdrożenie w życie postulatów wypracowanych w trakcie niedawnego szczytu w Newport. Dodał również, że tzw. „szpica”, czyli siły szybkiego reagowania, będzie liczyła tysiące żołnierzy.
Mówimy o tysiącach, nie o setkach żołnierzy, ale obecnie bardzo trudno podać konkretną liczbę.
– stwierdził Norweg, odpowiadając na pytanie dotyczące sił szybkiego reagowania, które w ciągu kilkudziesięciu godzin mają być gotowe do działania. Stoltenberg zaznaczył, że na obecną chwilę ciężko podać mu jakiekolwiek konkrety odnośnie „szpicy”, ale wszystko zostanie uzgodnione w trakcie lutowego spotkania ministrów obrony NATO.
Czytaj także: Sekretarz generalny NATO rozpoczął wizytę w Polsce
Siły szpicy będą w stanie być gotowe w ciągu paru dni od zgłoszenia. (…) Nie podjęliśmy jeszcze decyzji dotyczących szczegółów, jeśli chodzi o rozmiar owej siły. Będzie to przedmiotem debaty w trakcie spotkania ministerialnego w lutym. Mówimy o tysiącach, nie o setkach, ale obecnie bardzo trudno podać konkretną liczbę.
Jens Stoltenberg w trakcie swojej wizyty w naszym kraju spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz, a także ministrami: obrony narodowej – Tomaszem Siemoniakiem i spraw zagranicznych – Grzegorzem Schetyną.
Rozmowa z prezydentem Komorowskim miała charakter typowo oficjalny. Obaj panowie zapewnili się o wzajemnym poparciu. Stoltenberg dodał, że wizyta w Polsce to wyraz solidarności Sojuszu.
W ten sposób uznajemy silną rolę Polski w naszym sojuszu. Jest to wyraz mocnej solidarności NATO w tych niespokojnych czasach. NATO broni i chroni każdego sojusznika.
Podczas spotkania z Ewą Kopacz, nowy sekretarz generalny NATO, zapewnił nową premier, że Sojusz robi wszystko, aby wdrożyć w życie plan wypracowany w trakcie szczytu w Newport. Szefowa rządu podkreśliła zaś, że dla jej rządu i dla niej samej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie. Wyraziła również nadzieję, że postanowienia z Newport przyczynią się do jego wzrostu.
Żeby tak się stało, potrzebna jest szybka realizacja tych postanowień.
– dodała.
Stoltenberg docenił podniesienie przez Polskę wydatków na obronność.
Naprawdę stanowicie państwo wspaniały przykład. To jest właśnie ten przykład, którym będę chciał się posiłkować, kiedy będę odbywał kolejne wizyty wśród pozostałych państw członkowskich NATO.
Późniejsze rozmowy z Tomaszem Siemoniakiem i Grzegorzem Schetyną prowadzone były w podobnym tonie. W dyskusji poruszono również temat Ukrainy, a także eskalację konfliktu w Iraku i Syrii.
Szef MSZ Grzegorz Schetyna podkreślił, że czymś „symbolicznym i ważnym” jest fakt, iż nowy szef NATO ze swoją pierwszą wizytą przybywa właśnie do naszego kraju. Następca Radosława Sikorskiego zapewnił Stoltenberga, że Polska jest gotowa do organizacji szczytu NATO, który za dwa lata ma odbyć się w Warszawie.
Chcielibyśmy, żeby on zamknął ten etap dwuletnich prac nad implementacją tego, co ustalono w Newport.
– stwierdził Schetyna.
Jens Stoltenberg objął stanowisko sekretarza generalnego NATO 1 października. Zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Nowy szef Sojuszu ma 55 lat i pochodzi z Norwegii. Jest byłym premierem tego kraju. Wizyta w Polsce jest jego pierwszą służbową podróżą, gdy się zakończy Stoltenberg uda się do Turcji.
źródło: RMF FM, stefczyk.info, TVN24, wmeritum.pl
Fot. Wikimedia/Kjetil Ree