Janusz Kowalski, ekspert ds. energetycznych, na antenie Telewizji Republika stwierdził, że budowa prywatnego gazociągu Bernau-Szczecin w rzeczywistości polegać będzie na wprowadzeniu rosyjskiego gazu „tylnymi drzwiami”. Oficjalne przekazy medialne sugerują natomiast, że projekt Jana Kulczyka ma doprowadzić do uniezależnienia Polski od rosyjskiego surowca.
Próbuje się nam wmówić, że prywatny gazociąg Bernau-Szczecin, którego właścicielem jest Jan Kulczyk, ma uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu – to kompletna nieprawda, w rzeczywistości ma to polegać na dostarczaniu rosyjskiego gazu tylnymi drzwiami.
– mówił Kowalski.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Gazociąg ten ma być konkurencją dla polskiego gazoportu. Nie po to Polska inwestowała tyle w Świnoujście, żeby wpuszczać rosyjski gaz gazociągiem Bernau- Szczecin.
– dodał.
Ekspert ds. energetycznych podkreślał, że Polska powinna wspierać projekty budowy gazoportów na linii północ-południe. W jego ocenie każde połączenie, które wpisuje się w niemiecko-rosyjskie relacje stanowi dla naszego kraju zagrożenie.
Podłączanie się w sposób bezpośredni lub pośredni do lądowej odnogi Opalu prowadzi do uzależnienia się Polski od rosyjskiego gazu, tyle tylko, że tym razem płynącego z zachodu.
– powiedział.
Kowalski przekonywał, że aktualnie w mediach trwa akcja informacyjna mająca na celu przekonać polskich obywateli, że gazociąg Bernau-Szczecin nie tylko uniezależni nasz kraj od rosyjskiego gazu, ale pomoże również znajdującym się w trudnej sytuacji Ukraińcom.
Zdaniem eksperta, budowa prywatnych gazociągów, to szkodliwa działalność, ponieważ ogranicza rolę państwa w istotnym dla jego działalności obszarze.
Nie jest dobrym zwyczajem budowanie prywatnych gazociągów, których nie może skontrolować państwo. Musimy się dzisiaj opierać tzw. podpowiadaczom, którzy chcą tylnymi drzwiami wprowadzić rosyjski gaz z Nord Streamu.
– zauważył.
Rurociąg Bernau-Szczecin miałby powstać najwcześniej za cztery lata. Jego zadaniem byłoby łączenie naszego systemu gazowego z niemieckim.
źródło: telewizjarepublika.pl
Fot. Wikimedia/Audrius Meskauskas