Urząd miasta Lublin planuje powstanie stawu i parku, kilku plaż nad rzeką, przystani kajakowych, wypożyczalni rowerów i wiele innych pomysłów na uatrakcyjnienie Doliny Bystrzycy. W przeciągu 2 miesięcy mają zostać zebrane opinie mieszkańców, a po tym czasie zostanie przedstawiony ostateczny plan oraz zacznie się poszukiwanie funduszy na te działania. Inwestycje te mają pochłonąć aż 470 milionów zł.
Ruszają konsultacje społeczne związane z zagospodarowaniem Doliny Bystrzycy – największej przestrzeni miejskiej pod względem rekreacyjnym. Przylegający do rzeki 22 – kilometrowy odcinek jej doliny w granicach Lublina wraz z Zalewem Zemborzyckim oraz Parkami: Ludowym, Zawilcowa i Bronowice zostanie zrewitalizowany dzięki funduszom UE.
Opinie mieszkańców będą dotyczyć m.in: organizacji przestrzeni w poszczególnych strefach rzeki, zagospodarowania terenów zalewowych, budowy ścieżki rowerowej od gminy Strzyżewice do m. Zawieprzyce w gminie Spiczyn z wykorzystaniem istniejących już tras, umiejscowienie plaż wzdłuż rzeki oraz kładek dla pieszych i rowerów, rewitalizacja terenu Lubelskiego Klubu Jeździeckiego i okolic, stworzenie przystani kajakowych, odtworzenie Stawu Królewskiego, rewitalizacja Parku Bronowice, Parku Ludowego, Rusałka i Zawilcowa, czy budowa Lubelskiego Centrum Żeglarstwa.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Chcemy wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w Dolinie Bystrzycy, zwrócić się w stronę rzeki i otworzyć ją na miasto. Wzorem poznańskiej „Malty”, stworzonej wokół rzeki Warty, chcemy wykreować miejsce bezpieczne, przyjazne i bliskie mieszkańcom, gdzie każdy znajdzie możliwości wypoczynku dostosowane do swoich potrzeb. Szczegółową koncepcję zagospodarowania tego terenu wypracujemy wspólnie z mieszkańcami i Radami Dzielnic, właśnie rozpoczynamy konsultacje
– mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W ramach obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 Lublin chce pozyskać środki na Rewitalizację doliny rzeki Bystrzycy wraz z zagospodarowaniem terenów położonych w obszarze nadrzecznym. Według wstępnych wyliczeń całość tych inwestycji może pochłonąć nawet 470 mln zł.
Przeczytaj także: Korwin-Mikke w Lublinie: Niektórzy bardziej nienawidzą Rosji, niż kochają Polskę
Analizę możliwości przeprowadzenia rewitalizacji rzeki Bystrzycy oraz propozycję rozwiązań przestrzennych i krajobrazowych wykonała holenderska firma Kuiper Compagnons. Nie jest to pierwsza taka analiza tej firmy w Polsce. Kuiper Compagnons ma na swoim koncie wiele takich projektów. Wcześniej pracowała m.in. dla Poznania, Gdańska, Rotterdamu, Kopenhagi, Petersburga, Zachodniej Holandii i Jakarty.
Przeprowadzona przez Holenderską firmę analiza dzieli dolinę Bystrzycy na 8 stref, które skupiają się wokół kolejnych odcinków rzeki. Każdy z nich, obok podstawowych, ma przypisane dodatkowe funkcje, wynikające ze swojego potencjału historycznego, przyrodniczego, sąsiedztwa oraz obecnego sposobu zagospodarowania.
To wstępne opracowanie tworzy ramy umożliwiające dyskusję nad ostatecznym kształtem Doliny Bystrzycy. Konsultacje społeczne będą zogniskowane wokół głównych osi z podziałem na strefy parkowe, rekreacyjne, śródmiejskie oraz oddalone od miasta, służące ochronie przyrody. Mieszkańcy i Rady Dzielnic pomogą wskazać już konkretne rozwiązania, które wpiszemy do ostatecznego projektu, z którym będziemy aplikować o środki UE. Aby było to możliwe musieliśmy wykonać szereg działań przygotowawczych, m.in. odbyć rozmowy z ościennymi gminami, które będą bezpośrednio zaangażowane w te zmiany. Nasze wspólne plany związane są zarówno z budową zbiorników zapewniających bezpieczeństwo rzeki oraz kanalizacji sanitarnej niezbędnej do oczyszczania Bystrzycy i Zalewu, ale także np. poprowadzenie szlaku kajakowego na całej długości rzeki
– mówi Zdzisław Strycharz, pełnomocnik Prezydenta ds. zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy.
Więcej informacji oraz prezentacja założeń i kierunków wytyczonych we wstępnej analizie można znaleźć na stronie www.bystrzyca.lublin.eu Uwagi oraz propozycje konkretnych rozwiązań, które mogłyby się znaleźć w strategii, można zgłaszać drogą mailową na adres bystrzyca@lublin.eu do 30 kwietnia.
Źródło: dziennikwschodni.pl, lublin.eu
Fot.: commons.wikimedia.org