Kilkadziesiąt szkół wyższych z trzynastu województw będzie się ubiegało o 11 milionów złotych, które będą mogły przeznaczyć na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych przy swoich uczelniach.
Zakończył się nabór wniosków w konkursie MALUCH. Według niepełnych danych pozyskanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w całej Polsce wpłynęło łącznie ponad 60 wniosków konkursowych. Oficjalne wyniki oraz listę uczelni i podmiotów, które otrzymają dofinansowanie na tworzenie i funkcjonowanie żłobków i klubów dziecięcych poznamy do 22 kwietnia. Wiadomo już, że w trzech województwach żadna z uczelni nie zdecydowała się na skorzystanie z dofinansowania z programu. To województwa opolskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Najwięcej wniosków wpłynęło w województwie śląskim, mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i pomorskim.
Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w zdobywaniu wiedzy czy rozwijaniu badań naukowych. Do tej pory brak miejsc opieki zmuszał niektórych studentów do przerywania lub zawieszania studiów – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Uczelnie będą mogły otrzymać dofinansowanie 80 proc. kosztów funkcjonowania działających żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów (nie więcej niż 400 zł na jedno dziecko miesięcznie) oraz 80% kosztów utworzenia nowego miejsca opieki (nie więcej niż 5 tys. zł na jedno miejsce).
Tylko kilka uczelni w Polsce prowadzi żłobek lub klubik malucha. Kilka kolejnych prowadzi na swoim terenie placówki opiekuńcze dla dzieci spoza uczelni. Niektóre szkoły wyższe współpracują z fundacjami, które prowadzą żłobki na terenie kampusu lub uczelni (np. Politechnika Wrocławska). Pierwszeństwo w tych placówkach mają dzieci studentów i pracowników uczelni. Żłobki prowadzone przez szkoły wyższe są najczęściej przeznaczone dla dzieci pracowników tych szkół (np. UW).
Źródło: nauka.gov.pl
Fot.: nauka.gov.pl