„Mieszkasz w Polsce albo na Węgrzech? Opowiedz, co myślisz na temat roli Unii Europejskiej w tych krajach i jak bycie częścią bloku UE wpłynęło na Twoje życie”- brzmi pytanie zamieszczone na stronie internetowej „New York Times”. Amerykańscy dziennikarze uruchomili sondę specjalnie dla mieszkańców tych państw.
Ostatnie wydarzenia w naszym kraju i zdecydowana reakcja na nie Unii Europejskiej sprawiły, że wielu dziennikarzy zainteresowało się Europą Środkową. Rządy w Polsce i na Węgrzech są uznawane, przynajmniej w opinii Zachodnich komentatorów, za prawicowe. Natomiast prowadzona przez nich polityka jest niezbyt zrozumiała np. dla Amerykanów.
Jeden z najważniejszych dzienników w USA – New York Times – postanowił zapoznać się z opinią obywateli tych państw. W ramach przygotowań do artykułów dziennikarze utworzyli platformę na której Polacy i Węgrzy mogą wypowiedzieć się na temat zagadnień dotyczących m.in. relacji UE-kraje członkowskie.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Amerykanie w swoim wstępie do badania opisują w kilku zdaniach problem konfliktu Polski i Węgier z Unią Europejską. Przypominają, że zarówno Viktor Orban jak i Jarosław Kaczyński byli wielokrotnie ostrzegani przez Brukselę. Jednak mimo wszystko nie zaprzestali działań powszechnie uznawanych za zagrażające demokracji.
Z drugiej strony dziennikarze NY Times zauważają pozorną sprzeczność w społeczeństwach tych krajów. Ponieważ przy akceptacji polityki prowadzonej przez partie rządzące w tych krajach, jednocześnie przytłaczająca większość obywateli popiera członkostwo swoich państw w UE.
Dziennikarze postanowili zasięgnąć opinii na te zagadnienia u źródła. Interesują ich wypowiedzi obywateli Węgier i Polski na temat polityki ich państw. Jednak przede wszystkim są ciekawi w jakim stopniu identyfikujemy się z polityką prowadzoną przez Unię Europejską. Ponadto w kręgu zainteresowania NYT jest stosunek Polaków i Węgrów do obrony wartości demokratycznych przez UE.
Na stronie dziennika, po przeczytaniu wstępnego artykułu możemy przejść na kolejną stronę. Tu znajdziemy już konkretne pytania:
W jaki sposób członkostwo Twojego kraju w Unii Europejskiej wpłynęło na Twoje życie? Podaj przykłady.
Kryzys związany z uchodźcami, a wcześniej kryzys finansowy, drastycznie zmieniły dotychczasową politykę unijną. Co myślisz o stosunku Twojego rządu do obecnej polityki Unii?
Czy uważasz, że Unia Europejska może obronić wartości demokratyczne w Twoim kraju? I jeżeli tak/nie, to dlaczego?
Ankieta NY Timesa jest dostępna pod adresem: Do You Live in Hungary or Poland? We Want to Hear From You