„Rzeczpospolita” podaje, że Andrzej Duda najprawdopodobniej będzie miał własną flagę prezydencką. Chce tego Senat i rząd.
Chorągiew Rzeczypospolitej, bo tak brzmi pełnoprawna nazwa owej prezydenckiej flagi, była używana przez głowy naszego państwa od 1927 roku. W 1939 roku chorągiew została wywieziona przez Ignacego Mościckiego do Londynu. Używali jej prezydenci RP na uchodźstwie w latach 1945–1990. W 1990 roku, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, przekazał ją Lechowi Wałęsie, który nie umieścił jej na dachu Belwederu (tak jak to miało miejsce w przeszłości), lecz kazał schować w gablocie.
„Rzeczpospolita” podaje, że zgodnie z założeniami senackiej komisji mielibyśmy wrócić do tej tradycji i Chorągiew Rzeczypospolitej po 77 latach ponowie miałaby powiewać na dachu Belwederu. Zastąpiłaby na nim polską flagę i byłaby podnoszona wtedy, gdy w pałacu przebywałby prezydent RP. Chorągiew miałaby także znaleźć się na prezydenckiej limuzynie.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
O całej sprawie, podczas wtorkowej komisji senackiej, dyskutowali już przedstawiciele resortu kultury oraz MSWiA, jednak nie wiadomo, kiedy zapadną konkretne decyzje.
Przywrócenie Chorągwi Rzeczypospolitej prezydentowi RP to m.in. pomysł Stowarzyszenia Rodziewiczów, którego członkowie zajmują się popularyzacją wiedzy o symbolach narodowych. To oni złożyli petycję w tej sprawie. Uważam, że jesteśmy godni przywrócenia symbolu majestatu naszego państwa – powiedział w rozmowie z „Rz” Leszek Rodziewicz, honorowy prezes stowarzyszenia.
Chorągiew Rzeczypospolitej przez wiele lat była nieodłącznym atrybutem prezydenta, który był jedyną osobą w państwie mogącą posługiwać się tym symbolem. Wyjątkową sytuacją był pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego, gdy chorągwią okryto jego trumnę.
Aktualnie prezydent posługuje się proporcem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli symbolem wzorowanym na chorągwi. Został on wprowadzony nowelizacją ustawy z dnia 14 grudnia 2005 roku, jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy raz wykorzystano go 3 maja 2005 roku podczas uroczystości „trzeciomajowych”.
źródło: Rzeczpospolita, wikipedia
Fot. Wikimedia/P.Tracz, Poznaniak