Niezwykle mi zależy na tym, żebyśmy żyli w prawdzie historycznej. Serce mi pęka, kiedy słyszę, że ktoś mówi, że w Polsce my chcemy pisać historię na nowo – przekonywał prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.
Od miesiąca stosunki polsko-izraelskie są wyjątkowo napięte. Kryzys dyplomatyczny został spowodowany uchwaleniem przez władze w Warszawie nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem strony izraelskiej, nowe przepisy, mogą być próbą pisania historii na nowo, to z kolei ma prowadzić do przemilczeń na temat Polaków, którzy dopuszczali się przestępstw podczas II wojny światowej.
Duda: Bronimy prawdy historycznej
Z takim stanowiskiem kompletnie nie zgadza się prezydent Andrzej Duda. We wtorek podczas spotkania w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, przekonywał, że nowe przepisy mają na celu jedynie obronę prawdy historycznej.
Niezwykle mi zależy na tym, żebyśmy żyli w prawdzie historycznej. Serce mi pęka, kiedy słyszę, że ktoś mówi, że w Polsce my chcemy pisać historię na nowo – powiedział prezydent.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Żadnej historii nie chcemy pisać na nowo, chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona na każdym możliwym kroku, żeby nie było oczerniania, żeby nie było niesprawiedliwych, poniżających i rozdzierających osądów, a przecież wiemy, że takie się zdarzają – dodał.
„Dramatyczne interpretacje” przyczyną sporu
Prezydent poruszył również kwestię przepisu, który budzi największe kontrowersje. Duda przyznał, że podpisując ustawę, nie miał żadnych wątpliwości, co do jego interpretacji.
Przyznam się, że kiedy zapoznawałem się z tym przepisem po raz pierwszy nie wzbudził on moich wielkich wątpliwości jako prawnika, kiedy wykluczono możliwość odpowiedzialności osób prowadzących badania naukowe albo twórców kultury – zauważył prezydent.
Zdaniem Dudy, przyczyną konfliktu są po prostu „zupełnie dramatyczne interpretacje”. W tym kontekście przypomniał, że obecnie Trybunał Konstytucyjny prowadzi prace nad wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów.
W spotkaniu wziął udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Para Prezydencka odwiedziła „Frajdę” – pierwsze od 1939 r. żydowskie przedszkole w Krakowie. pic.twitter.com/9pdqfV6iG3
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 27 lutego 2018