24 lipca o godzinie 13, w Pałacyku Przeździeckich przy ul. Foksal 6 w Warszawie, odbyło się spotkanie reprezentantów trzech młodzieżowych stowarzyszeń: Studentów dla Rzeczypospolitej, Młodych dla Polski oraz KoLibra z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy.
Paweł Leszczyński, Paweł Kurtyka (SdR), Tomasz Pułról, Piotr Mazurek (KoLiber) oraz Sebastian Kaleta (MdP) rozmawiali z Małgorzatą Sadurską oraz Wojciechem Kolarskim o kwestiach dotyczących harmonogramu wdrażania postulatów, zawartych w przygotowanej przez 3 młode stowarzyszenia „Wizji dla młodego pokolenia”.
Spotkanie potrwało nieco ponad godzinę, a wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie projektów ustaw o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku, firmie na próbę, działaniach w zakresie polityki historycznej, projektów dotyczących społeczeństwa obywatelskiego oraz planów powołania Centrum Dialogu z Młodzieżą przy Prezydencie RP. Centrum ma powstać w sierpniu, jego zadaniem będzie stworzenie warunków do debaty w sprawach, które najmocniej dotyczą młodego pokolenia. Sam dialog będzie jednak punktem wyjścia, zaś etapem finalnym ma być przygotowanie rekomendacji, a być może także projektów ustaw, które będą przedkładane Prezydentowi RP.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W dwóch pierwszych takich projektach młode środowiska zawarły propozycje podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych oraz wprowadzenie do polskiego porządku legislacyjnego firmy na próbę, czyli takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej, która przez pierwsze 12 miesięcy nie wymaga uiszczania składek ubezpieczeniowych. Konsensus w wymiarze polityki historycznej został osiągnięty stosunkowo łatwo. Zarówno młodym stowarzyszeniom, jak i Andrzejowi Dudzie zależy bowiem na intensyfikacji działań w wymiarze polityki historycznej, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Dlatego podstawową kwestią będzie upamiętnianie rocznic historycznych i prawdziwych polskich bohaterów, czczenie Żołnierzy Wyklętych, ale także próba strategicznego podejścia do kwestii problematycznych, takich jak np. zbrodnia wołyńska i w pogodzenie głoszenia prawdy historycznej oraz dbania o polski interes narodowy z wyzwaniami, dotyczącymi polityki wschodniej.
Planowane są kolejne spotkania robocze, na których nastąpi dalsze uszczegółowienie planów, a także omawiany będzie dokładny terminarz spotkań w ramach Centrum Dialogu. Studenci dla RP, Młodzi dla Polski oraz KoLiber planują bowiem animować dyskusję w ramach Centrum w co najmniej 5 dziedzinach: demografii i polityce rodzinnej, sprawach gospodarczych, polityce historycznej, edukacji i szkolnictwie wyższym oraz społeczeństwie obywatelskim. Spotkania, dotyczące poszczególnych dziedzin będą odbywać się cyklicznie, zaś w każdym z nich przewidywany jest udział przedstawicieli kilkunastu/kilkudziesięciu organizacji, które danymi tematami zajmują się na co dzień.