Dnia 9 grudnia 2013 roku w sali Domu Akcji Katolickiej przy parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie miał miejsce koncert patriotyczny w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Na scenie wystąpili Andrzej Kołakowski i Jarosław Konowałek.
Spotkanie rozpoczął Piotr Mazur – członek zarządu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lublinie. Podczas zapowiedzi gości silnie zaakcentował solidarność lubelskich organizacji narodowych oraz patriotycznych – Potrafimy razem współpracować po to, by oddać hołd tym, którzy zginęli w walce przeciwko komunizmowi. Na sali zasiadali członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo Radykalnego, lubelskiego oddziału Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Solidarni 2010. Mieszkańcy Lublina nie zawiedli organizatorów swoją frekwencją – sala była wypełniona „po brzegi”.
Jarosław Konowałek jest organistą parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Podczas gitarowego wystąpienia zaprezentował piosenki, które podczas stanu wojennego śpiewane były w kazamatach, w miejscach internowania oraz z komunistycznych więzieniach. Nie zabrakło najbardziej znanych melodii Jacka Kaczmarskiego, czy Macieja Pietrzyka. Ponadto wokalista dotarł do licznych utworów śpiewanych podczas strajków w Stoczni Gdańskiej, m.in. piosenki o Zbyszku Godlewskim.
Andrzej Kołakowski w pierwszych słowach poprał inicjatywę Marszy Antykomunistycznych organizowanych w całej Polsce. Akcentując przywiązanie do ofiar represji komunistycznych śpiewał jedne z najbardziej znanych pieśni z jego repertuaru. Przed każdą z nich opowiadał krótką historię okoliczności ich powstania. Nie zabrakło melodii o Grzegorzu Przemyku, Janku Narożniaku, Zbyszku Godlewskim, czy ks. Franciszku Blachnickim. Bard podczas jednej z zapowiedzi porównał męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki z walką XIX-wiecznego partyzanta ks. Stanisława Brzózki – ich wspólnym wrogiem był okupant rosyjski. Dlatego też nie mogło zabraknąć pieśni „Epilog”, dotyczącej stracenia ostatniego rządu powstania styczniowego 5 sierpnia 1864 roku. Na koniec artysta, tradycyjnie odśpiewał „Przysięgę”.
Długotrwała owacja stojącej publiczności, wzbudziła wzruszenie Andrzeja Kołakowskiego. Dlatego też, w dowód wdzięczności wokalista postanowił zagrać dwie okolicznościowe piosenki, które Państwu prezentujemy. Publiczność wtórowała za artystą: Pan prokurator ma racje, mamy w Polsce demokracje!
Andrzej Kołakowski – Tuskokracja
[mom_video type=”youtube” id=”jQ-bkhEB9HM”]
Andrzej Kołakowski – World Trade Center
[mom_video type=”youtube” id=”lpKWh2gnnNQ”]
O koncercie, panu Andrzeju Kołakowskim i inicjatywach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół ” w Lublinie wypowiedział się Piotr Mazur.
Łukasz Pasim: Sądząc po reakcjach publiczności, koncert należy uznać za bardzo udany. Środowisko lubelskich organizacji przyczyniło się do realizacji niezwykłego wydarzenia.
Piotr Mazur: Zgadza się. Koncert Andrzeja Kołakowskiego i Jarosława Konowałka był kolejnym udanym przedsięwzięciem kulturalnym zorganizowanym przez nasze Towarzystwo, warto podkreślić że dzięki zaangażowaniu wszystkich podmiotów współorganizujących i patronujących owemu wydarzeniu bez wielkich sponsorów udało nam się zaprosić słuchaczy na koncert na który nie musieliśmy sprzedawać biletów. Tu trzeba podziękować lubelskim strukturom Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozowi Narodowo Radykalnemu i Solidarnym 2010, patronom medialnym, czyli redakcjom portali wMeritum.pl i Narodowcy.net oraz prof. Grzegorzowi Gładyszewskiemu (który własnym sumptem wydrukował nam plakaty) – widać jak solidarne działanie przynosi efekty. Pełna sala jest dowodem że warto organizować takie wydarzenia.
Pan Andrzej Kołakowski należy do czołówki polskich bardów, wykonujących muzykę patriotyczną. Co łączy pana Andrzeja z Lublinem?
Dla Andrzeja Kołakowskiego przyjazd do Lublina zwłaszcza przy takiej okazji wiąże się z wieloma wspomnieniami, bowiem ten gdański artysta jest absolwentem pedagogiki KUL, a w czasie studiów był organizatorem demonstracji antykomunistycznych w naszym mieście i zawsze bardzo chętnie, gdy jest okazja do Koziego Grodu przybywa.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie wciąż podejmuje nowe inicjatywy. Jakich przedsięwzięć możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Wciąż wspieramy i promujemy działalność Klubu Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL, łączymy przedsięwzięcia sportowe z formacją – już trwają przygotowania do III Ogólnopolskich Zawodów Strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych. Zamierzamy zorganizować w przyszłym roku dwa rajdy, których bohaterami będą żołnierze narodowych formacji zbrojnych: Stanisław Brzuszek ps. „Boruta” oraz Franciszek Przysiężniak ps. „Ojciec Jan”. We współpracy z innymi organizacjami zamierzamy przeprowadzić akcję na rzecz propagowania kultu błogosławionej poznańskiej piątki, czyli pięciu wychowanków kolegium salezjańskiego w Poznaniu i konspiratorów Narodowej Organizacji Bojowej bestialsko zamordowanych przez Niemców wyniesionych na ołtarze przez Benedykta XVI. Ponadto 2 stycznia wraz szerokim spektrum lubelskich organizacji zapraszamy na obchody 75 rocznicy śmierci Romana Dmowskiego.
Fot. Izabela Tomasiewicz / TG Sokół