Firma SMARTSCOPE przeprowadziła badanie nastrojów przedsiębiorców, z którego wynika i 76 proc. z badanych jest niepewnych co do działań rządu w związku z prowadzoną przez nich działalnością. 74 proc. wśród ankietowanych uważa także, że w kwestiach podatkowych za dużo zależy od decyzji urzędników, które są uznaniowe.
Niemal połowa (48 proc.) z badanych właścicieli firm twierdzi, że w 2016 r warunki do prowadzenia działalności były gorsze, niż w latach ubiegłych. Tylko 7 proc. z nich poczuło poprawę warunków. Jeśli chodzi o spodziewane warunki prowadzenia biznesu na obecny rok, mamy niemal dokładnie taką samą sytuację, jak w roku ubiegłym – 49 proc. ankietowanych jest zdania, że w 2017 r. warunki prowadzenia firmy będą także negatywne. Dodatkowo 72 proc. twierdzi, że w tym roku może zmienić się prawo, a także działania administracji.
Najbardziej uciążliwe koszty zatrudnienia.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
91 proc przedsiębiorców jako najbardziej utrudniające prowadzenie firmy w poprzednim roku wymieniło rosnące koszty zatrudnienia pracowników oraz niepewną sytuację gospodarczą. 88 proc. uważa, że przeszkadzały im przepisy podatkowe, a 87 proc. wymieniło niepewną sytuację polityczną.
Natomiast, jeśli chodzi o obecny rok, firmy najczęściej martwią się o rosnące koszty zatrudnienia (95 proc.), 93 proc. spodziewa się niejasności i niespójności w przepisach podatkowych, a 91 proc. zamartwia się o pozostałe regulacje dotyczące prowadzenia firmy.
Firmy spodziewają się uciążliwych kontroli.
Spora część z badanych firm miała kontrole w 2016 r., jednak nie były one bardziej uciążliwe, niż w latach poprzednich. Jednakże w 2017 r. 51 proc. firm, zwłaszcza tych większych, spodziewa się większej uciążliwości tych kontroli.
– Z reguły mniejsze przedsiębiorstwa gorzej niż firmy duże postrzegają warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz warunki otocznia biznesowego. Tym razem jest inaczej. W 2016 r. to firmy duże w większym stopniu obserwowały pogorszenie się warunków prowadzenia firmy. Także prognozy dla 2017 r. pokazują biznesowe obawy dużych firm. W większym stopniu niż firmy małe i średnie obawiają się uznaniowych decyzji urzędników dotyczących podatków. Podobnie jak firmy małe i średnie odczuwają niepewność związaną z działaniami rządu. Jeśli duże firmy obawiają się działań rządu, uznaniowości decyzji urzędników, to mamy poważny problem, który będzie przekładał się kolejny rok na inwestycje.
– komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
– W 2016 r. to duże firmy, szczególnie z kapitałem zagranicznym, były buforem dla spadających inwestycji. W tym roku co prawda 54 proc. spośród nich deklaruje wzrost inwestycji. Jednak niepewność sytuacji politycznej oraz tworzone nowe prawo gospodarcze może negatywnie wpłynąć na ostateczne decyzje inwestycyjne. A dwóch lat osłabienia skłonności do inwestowania polska gospodarka nie nadrobi nawet największymi wydatkami z funduszy unijnych. Świat nam ucieka
– dodaje ekspert Lewiatan.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę SMARTSCOPE na zlecenie Konfederacji Lewiatan – w lutym 2017 r., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych firm, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.