Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie, opublikował na Twitterze wpis, w którym zaproponował, by Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, otrzymał polskie obywatelstwo. Zdaniem Gmyza polityk na to zasługuje.
Micheil Saakaszwili to były prezydent Gruzji. W Polsce kojarzony jest przede wszystkim ze względu na przyjaźń ze śp. Lechem Kaczyńskim, któremu do dziś dziękuje za jego interwencję po wkroczeniu na teren Gruzji rosyjskich wojsk. Zdaniem Saakaszwiliego polski prezydent zatrzymał wówczas marsz Rosjan w głąb kraju.
Były prezydent Gruzji ze swojego kraju wyjechał w 2013 roku (udał się do USA), aby uniknąć zarzutów stawianych przez jego politycznego oponenta i założyciela rządzącego dziś ugrupowania Gruzińskie Marzenie Bidzinę Iwaniszwilego. Wcześniej został oskarżony o przywłaszczenie środków budżetowych. Dwa dni później prokuratura wydała za nim międzynarodowy list gończy. W jego sprawie wszczęto cztery sprawy karne. On sam uważa, że zarzuty pod jego adresem są motywowane politycznie.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Saakaszwili po zakończeniu swojej prezydenckiej kadencji w Gruzji wyjechał na Ukrainę i zaangażował się w działalność polityczną. Wspierał uczestników Majdanu, a 13 lutego 2015 został mianowany przewodniczącym Międzynarodowej Doradczej Rady Reform – ciała konsultacyjnego przy ukraińskim prezydencie. 29 maja 2015 otrzymał ukraińskie obywatelstwo tracąc jednocześnie gruziński paszport. Następnego dnia został mianowany gubernatora Odessy, z której to posady złożył dymisję 7 listopada 2016.
Saakaszwili oskarżył prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenkę, o popieranie skorumpowanych polityków i brak należytej walki z korupcją. Po rezygnacji z funkcji gubernatora Odessy założył nową partię polityczną o nazwie Ruch Nowych Sił. Jednym z jej pierwszych postulatów były przyspieszone wybory parlamentarne na Ukrainie.
26 lipca tego roku w mediach pojawiła się informacja, że Poroszenko pozbawił Saakaszwiliego ukraińskiego obywatelstwa. Bezpośrednim powodem tej decyzji miały być dostarczone ukraińskiemu prezydentowi dokumenty. Pozbawienie Saakaszwilego obywatelstwa ukraińskiego spotkało się z krytyką członków jego partii Ruch Nowych Sił. Ich zdaniem Petro Poroszenko postąpił niekonstytucyjnie, tylko po to, by „utrzymać władzę za wszelką cenę”.
Aktualnie były gruziński prezydent jest bezpaństwowcem. Niedawno przyjechał do Polski. Na miejscu rozmawiał z politykami PiS i udzielał wywiadów m.in. dla Telewizji Republika. Nie jest jasne, czy przed przylotem do Polski zdążył wystąpić do władz USA o wydanie dokumentu podróżnego dla bezpaństwowców, czego Amerykanie nie muszą robić, bo nie przystąpili do konwencji w tej sprawie z 1954 r. Polska Straż Graniczna nie mówi na jakich warunkach Saakaszwili przekroczył granicę RP – pisze „Rzeczpospolita”.
31 lipca gruzińska minister sprawiedliwości Tea Cukuliani mówiła, że jej kraj będzie żądał wydania go od krajów, w których się Saakaszwili się zatrzyma. Według rosyjskojęzycznych mediów gruzińska prokuratura wystosowała w tej sprawie zapytanie do polskich organów.
Saakaszwili z polskim obywatelstwem?
Głos ws. Saakaszwiliego zabrał Cezary Gmyz, korespondent TVP Info w Berlinie. Zdaniem dziennikarza były prezydent Gruzji powinien otrzymać polskie obywatelstwo. W tym miejscu Gmyz wspomniał pogrzeb pary prezydenckiej, śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, na którym pomimo sporych trudności związanych z ruchem lotniczym (wcześniej nastąpił wybuch wulkanu na Islandii, a wyrzucony przez niego pył sprawił, iż część połączeń lotniczych została odwołana) dotarł na uroczystość. Pamiętam jak Saakaszwili pokonał wszystkie trudności by zjawić się na pogrzebie Pary Prezydenckiej. Należy mu się polskie obywatelstwo – napisał dziennikarz.
Nie tylko dlatego. Ma bardzo duże zasługi dla Polski
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) 6 sierpnia 2017
Proszę sobie poczytać uzasadnienie wniosku orderowego dla byłego prezydenta Gruzji. Nie zamierzam odrabiać lekcji za kogoś
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) 6 sierpnia 2017
Mubarak był na pogrzebie? Mubarak jest w tej chwili w Polsce jako bezpaństwowiec? No to muszę uzupełnić wiedzę
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) 6 sierpnia 2017
A co państwo o tym sądzą? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
źródło: wikipedia.pl, rp.pl, Twitter
Fot. Wikimedia/Michał Koziczyński