Jak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, Polska jest najbardziej prounijnym krajem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej. Za przynależnością do UE opowiada się 88 proc. Polaków.
Do zwolenników członkostwa Polski w Unii Europejskiej zalicza się obecnie 88 proc. dorosłych Polaków. Tylko 9 proc. to przeciwnicy integracji. Jet to najwyższy wskaźnik poparcia UE spośród państw Grupy Wyszehradzkiej. Zwolennicy członkostwa Polski w UE dominują we wszystkich grupach społeczno-demograficznych oraz w elektoratach wszystkich ugrupowań cieszących się największym poparciem społecznym.
Jak wygląda sytuacja w pozostałych państwach V4? Obecność w UE popiera 82 proc. Węgrów, 74 proc. Słowaków. Najbardziej eurosceptyczni są Czesi, ich obywatele popierają UE w 56 proc.
Czytaj także: Zdjęcie z Mateuszem Morawieckim i Viktorem Orbanem podbija internet. Wszystko przez spodnie premiera Węgier
Spośród czterech badanych społeczeństw, Polacy są jedynym, w którym wyraźną przewagę mają zwolennicy ścisłej integracji. W Czechach i na Słowacji przeważają osoby opowiadające się za przynależnością ich krajów do państw luźniej ze sobą współpracujących. Na Węgrzech grupy zwolenników i przeciwników ścisłej integracji są mniej więcej takie same.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (325) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 czerwca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Polacy najbardziej prounijni w krajach V4 – członk. w UE popiera 88% Polaków, 82% Węgrów, 74% Słowaków i 56% Czechów https://t.co/qOamBMzt6m
— CBOS (@CBOS_Info) 16 sierpnia 2017
Grupa Wyszehradzka (V4) – zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, w początkowej fazie w szczególności w kwestiach przystąpienia do struktur Unii Europejskieji NATO. Powołane w 1991 roku przez trzy państwa (Polskę, Węgry i Czechosłowację) tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki. W późniejszym czasie, wskutek rozpadu Czechosłowacji (1 stycznia 1993 r.), członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Jedyną instytucją grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund). Od 2016 roku w dniu 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.
Źródło: gosc.pl, wikipedia.org