Ciekawe wydarzenie szykuje się 16 grudnia w Hrubieszowie. Z inicjatywy lubelskiej drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin, tego dnia odbędzie się mecz futbolu flagowego pomiędzy Tytanami, a 2 Pułkiem Rozpoznawczym Wojska Polskiego, stacjonującym właśnie w Hrubieszowie.
Co więcej mecz ma charakter charytatywny – organizatorzy chcą wesprzeć materialnie jednego z bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, płk Bronisława Malca ps. „Żegota”. Podczas spotkania zbierane będą artykuły gospodarstwa domowego, które zostaną przekazane płk Malcowi.
Można także wesprzeć akcję finansowo, poprzez portal zrzutka.pl. Zebrane fundusze zostaną przekazane bohaterowi, który potrzebuje wsparcia w sfinansowaniu leczenia oraz w remoncie domu.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/armwn8
płk Bronisław Malec „Żegota”
Urodzony 21.07.1922 r. w Nowinach niedaleko Tomaszowa Lubelskiego w czasie wojny należał do organizacji młodzieżowej „Orlęta”, następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niepodległość”.
Został wielokrotnie odznaczony – Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem WiN-u oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Po zakończeniu kampanii wrześniowej wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych, m.in. w ataku
na pociąg przewożący Niemieckich żołnierzy, wysadzeniu mostu, rozbrojeniu posterunku granatowej policji czy też w likwidacji konfidentów gestapo oraz członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
Po zakończeniu wojny, walczył dalej, tym razem z sowieckim okupantem. W skutek prowadzonej przez działalności jego pojmanie stało się jednym z priorytetów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. UB pojmało pana Pułkownika 03.08.1946 r . Skazany na 15 lat więzienia przeżył piekło zgotowane mu przez oprawców z UB którzy w trakcie przesłuchań a później w więzieniu min. razili go prądem, wbijali szpilki pod paznokcie, zrywali żywcem paznokcie z nóg.
płk. Malec został wypuszczony na wolność 3 sierpnia 1949 r. jednak w dalszym ciągu był represjonowany za walkę o wolną Polskę.
Portal wMeritum.pl objął wydarzenie patronatem medialnym