Rzadko zdarza się żeby Sejm był aż tak jednogłośny. Polsce parlamentarzyści poparli ratyfikację przez prezydenta RP umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Istniejące obecnie instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdominowane zostały przez Stany Zjednoczone. Utworzenie AIIB ma stanowić krok w kierunku zrównoważenia sytuacji, a także pomagać Chinom w utrzymaniu wzrostu gospodarczego.
Zgoda na podpisanie umowy umożliwiającej Polsce udział w inicjatywie, została wyrażona już w sierpniu 2015 roku przez rząd Ewy Kopacz. Teraz Sejm RP poparł ratyfikowanie umowy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ogółem umowę o utworzeniu AIIB podpisało 57 państw. Nasz kraj jako jeden z sygnatariuszy, będzie współtwórcą banku. Udział Polski wyniesie 831,8 mln dolarów, co stanowi około 0,83 procent całości.
Czytaj także: Jak Nowy Jedwabny Szlak zmieni świat?
Poza Chinami, których wkład stanowić będzie 26 procent kapitału zakładowego AIIB, największy udział będą mieć Indie (7,5 proc.), natomiast na trzecim miejscu znajduje się Rosja (5,9 proc.).
Polska jest jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który znalazł się wśród współtwórców AIIB. Zwolennicy tego ruchu podkreślają, że udział w projekcie umożliwi Polsce poprawę bilansu handlowego z Chinami.