Posłowie zagłosowali za nowelizacją ustawy Prawa budowlanego. W myśl nowych przepisów budowa domu jednorodzinnego nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Ze zmian z pewnością ucieszą się inwestorzy indywidualni, dla których oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.
Już niedługo odpowiedzialność za budowę będzie domeną inwestora i projektanta a nie jak dotychczas – urzędu. W nowelizacji ustawy wskazuje się, między innymi, że
obowiązkiem projektanta jest opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, przepisami, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego oraz zasadami wiedzy technicznej
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Co oznacza, że projektant ma obowiązek ustalenia i stosowania się do wszystkich rozstrzygnięć administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego. Projekt nowelizacji wprowadza obowiązek określenia obszaru oddziaływania obiektu w projekcie budowlanym, który będzie „badany” przez organ administracji architektoniczno-budowlanej w związku z wniesieniem zgłoszenia z projektem budowlanym.
Nowelizacja znosi również wymóg uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli mówiąc inaczej – nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W myśl nowych przepisów konieczne będzie tylko zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku.
Skróceniu ulegnie czas oczekiwania na „milczącą zgodę na użytkowanie” – z 21 do 14 dni – w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia. Kolejną zmianą będzie zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu ciepła, gazu, energii oraz przyłączeniach do sieci kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, telekomunikacyjnych, elektroenergetycznych i wodociągowych.
Nowe przepisy stanowią, że jeśli w trakcie postępowania odwoławczego okaże się, że błędnie określony został obszar oddziaływania obiektu to nadzór budowlany nakaże wstrzymanie robót lub rozbiórkę.
Więcej o nowych przepisach TUTAJ.
Źródło: Ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, Muratorplus.pl
fot. Wikimedia Commons