Jak poinformował za pośrednictwem Twittera Michał Wróblewski, dziennikarz „Faktu”, dwaj senatorowie Platformy Obywatelskiej podjęli decyzję o opuszczeniu partii. Chcą w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec słów Borysa Budki dla Zeit Online, który mówił o konieczności podjęcia działań UE wobec Polski oraz sprzeciw wobec rezolucji przeciw Polsce, za którą głosowali europosłowie PO.
Senatorowie, którzy podjęli decyzję o opuszczeniu partii to Andrzej Misiołek i Leszek Piechota. Michał Wróblewski opublikował treść oświadczenia, w którym senatorowie tłumaczą motywy swojej decyzji.
Politycy wskazują, że po sierpniowym wywiadzie udzielonym przez Budkę dla Zeit Online wyrazili sprzeciw i odcięli się od jego słów, licząc, że wycofa się on z prezentowanego stanowiska. Tak się jednak nie stało. Ponadto senatorowie zwracają uwagę na fakt, że władze PO w żaden sposób nie potępiły zachowania europosłów Platformy, którzy głosowali za przyjęciem rezolucji przeciwko Polsce. W związku z tym senatorowie uznali za konieczne opuszczenie partii.
Czytaj także: Budka pogardza politykami, którzy odeszli z PO? Butne słowa
❗️Dwa senatorowie PO odchodzą z partii w sprzeciwie wobec słów Borysa Budki dla Zeit Online o konieczności podjęcia działań UE wobec Polski oraz w sprzeciwie wobec rezolucji przeciw Polsce, za którą głosowali europosłowie PO pic.twitter.com/PFIxQxRw1f
— Michał Wróblewski (@wroblewski_m) 13 grudnia 2017
Andrzej Kazimierz Misiołek w wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany senatorem VII kadencji w okręgu gliwickim, otrzymując 129 826 głosów. W Senacie RP VII kadencji zasiadł w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu nr 71 dostał 49 705 głosów. W 2015 został ponownie wybrany na senatora (tym razem w okręgu nr 80), otrzymując 42 863 głosy.
Leszek Marian Piechota w 2010 r. po śmierci Krystyny Bochenek w katastrofie lotniczej w Smoleńsku został zgłoszony przez PO go jako kandydat tej partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim, rozpisanych na dzień 20 czerwca. W głosowaniu zdobył 244 899 głosów, uzyskując mandat senatora. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 69 789 głosów. W 2015 został ponownie wybrany na senatora (otrzymał 55 179 głosów).
Źródło: Twitter.com/wroblewski_m