W piątek 27 lipca będziemy świadkami dwóch niezwykłych zjawisk astronomicznych: najdłuższego w tym stuleciu całkowitego zaćmienia Księżyca i opozycji Marsa. Gdzie i o której obserwować niebo?
Astronomiczny spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą – tę najciekawszą – będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21:30.
Tej samej nocy będzie można zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce, co oznacza najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku. Trzy dni później, w okolicach 30-31 lipca Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku. Będziemy mieli więc do czynienia z tzw. wielką opozycją Marsa, w czasie której Mars będzie nie tylko miał duże rozmiary kątowe na niebie, ale jednocześnie będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus.
Gdzie i jak obserwować niebo?
Całkowite zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych.
Czytaj także: Już dziś zaćmienie Księżyca! Gdzie i o której obserwować niebo?
„Do obserwacji nie potrzebujesz żadnych instrumentów optycznych, choć lorneta lub teleskop pozwolą Ci na dokładniejsze obserwacje. Zaćmienie może zobaczyć każdy własnymi oczami zarówno z miasta jak i terenów podmiejskich!” – pisze na swoim blogu Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, twórca największego w Polsce fanpage’u w tej dziedzinie „Z głową gwiazdach”.
„Jeśli możesz, na obserwacje udaj się jak najdalej od miasta i jego świateł. W miejscu gdzie niebo będzie naturalnie ciemne w chwili całkowitego zaćmienia zobaczysz kilka tysięcy gwiazd – widok zupełnie nienaturalny dla pełni Księżyca. Z każdą kolejną chwilą ustępowania zaćmienia, ilość gwiazd będzie gwałtownie spadać. Efekt robi niezwykłe wrażenie!” – dodaje.
W sumie zjawisko potrwa niemal 1 godzinę 43 minuty i będzie najdłuższe w tym stuleciu. Następnie równie długie całkowite zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie w 2123 roku.