Władysław Sikorski (1881-1943) to jedna z najważniejszych postaci polskiej polityki zarówno dwudziestolecia wojennego, jak i II wojny światowej. Dzięki staraniom naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytutu i Muzeum Sikorskiego w Londynie do naszych rąk trafił pierwszy tom wydawnictwa źródłowego – „Dziennik czynności Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego” (w skrócie DCNW).
„Dziennik czynności Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego” to nic innego jak zapiski z jego terminarza, które przedstawiały pracę i plan dnia Władysława Sikorskiego, od 30 września 1939 rok
do 4 lipca 1943 roku premiera RP na Uchodźstwie, a od 17 listopada 1939 roku Naczelnego Wodza. Pierwszy tom obejmuje okres od 30 sierpnia 1939 roku do 31 lipca 1940 roku. Nie mam zamiaru referować treści Dziennika, ale chciałbym pokazać jaką formę mają poszczególne zapisy. I tak na przykład (s. 546):
Czwartek, 4 kwietnia 1940 r.
Godz. 11. 30 – Gen. Zając i płk pi[lot] Karpiński
Godz. 11. 45 – Gen. Kukiel i płk. Kędzior
Godz. 14. 30 – Gen. Zając i płk pi[lot] Karpiński
Godz. 15.00 – Wyjazd do Angers w towarzystwie dyr[ektora] Danysza i kpt. Kiewnarskiego
Godz. 18. 30 – Przyjazd do Angers
Równolegle prowadzono też zapisy o innych wydarzeniach na świecie i tak na przykład pod 5 kwietnia 1940 r. zapisano (s. 548):
RAF bombarduje niemieckie okręty wojenne w Wilhelmshafen [redaktorzy w przypisie zapisali poprawnie Wilhelmshaven – D.W.].
Jak więc widzimy samo źródło nie jest za bogate w treść i informacje – to suchy opis najważniejszych wydarzeń w terminarzu Naczelnego Wodza. Przypomina trochę nasze zapiski, które zapisujemy w swoich kalendarzach czy terminarzach. Redaktorzy – dr hab. Jarosław Rabiński i dr Ewa Rzeczkowska z KUL oraz Jadwiga Kowalska z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie zadbali należycie o rozbudowanie tych zapisów. Do opracowania materiału wykorzystali zarówno 11 zeszytów oryginalnych zapisów DCNW prowadzonych przez jego adiutantów, ale także opracowanie materiału przez Reginę Oppmanową. Wydanie spełnia więc kryteria pełnej edycji krytycznej źródła. Publikację wyróżnia olbrzymi aparat naukowy w postaci przypisów. Każda lub prawie każda ważna osoba pojawiająca się na kartach DCNW jest opisana w postaci biogramu. Podobnie z miejscowościami – każda nawet najmniejsza miejscowość jest należycie opisana w przypisie. Spisujący DCNW popełniali masę błędów – przekręcali nazwiska, daty, często zapisywali nazwy miast fonetycznie – wszystkie te błędy, rozwinięcia skrótowych zapisów skorygowali redaktorzy opracowania. Błędów czy pomyłek zauważyłem niewiele – przykładowo w biogramie Jerzego VI nie ma informacji, że jego imię chrzestne brzmiało Albert. Wartość naukowa i poznawcza DCNW jest ogromna. Redaktorzy umieścili też odniesienia do kolejnych tomów – kolejnych trzech DCNW oraz zwłaszcza aneksu, w którym znaleźć się mają dokumenty, korespondencja, zapewne zdjęcia, sprawozdania i niepublikowane wspomnienia odnoszące się i związane z wojenną działalnością Naczelnego Wodza. DCNW zdecydowanie posłuży do powstawania monografii poświęconych zarówno rządowi na emigracji oraz postaci Sikorskiego i stanie się podstawą korpusu źródłowego dla tych zagadnień.
Tytuł: Dziennik Czynności Naczelnego Wodza Generała Władysława Sikorskiego
Tom: 1
Redakcja: Jarosław Rabiński, Ewa Rzeczkowska, Jadwiga Kowalska
Wydawca: IPN Oddział w Lublinie/Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu/Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II/Katedra Historii Najnowszej KUL/Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
Data i miejsce wydania: Lublin 2016
Liczba stron: 944
Fot.: Dariusz Wajs/wMeritum.pl
Czytaj również: CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI WE LWOWIE – MAUZOLEUM WYBITNYCH POLAKÓW