Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzili badania wraz z Instytutem Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Potwierdziły one dwie sprawy dotyczące e-papierosów. Po pierwsze wdychany przez ludzi aerozol jest szkodliwy dla zdrowia i zawiera szkodliwe oraz rakotwórcze składniki, a po drugie stężenie tychże substancji zależy od mocy baterii.
W e-papierosie do rozpuszczania nikotyny używa się dwóch związków: gliceryny i propylenu glikolowego. Podgrzewanie ich powoduje rozpad na substancje rakotwórcze.
Przedmiotem badań było 12 związków karbonylowych, mierzonych w aerozolach 10 ogólnie dostępnych roztworów nikotyny i trzech roztworów wzorcowych składających się z czystej gliceryny. Do tego czysty propylen glikolowy oraz mieszaniny obu rozpuszczalników. Moc baterii była sprawdza stopniowo – od 3,2 V do 4,8 V.
Czytaj także: Nowa metoda wykrywania gózów we wczesnym stadium? Polacy badają ciekawe rozwiązanie
Obecność substancji powodujących nowotwór wykryto w 8 z 13 próbek! W jednej próbce osiągnięto liczbę związków większą jak w tradycyjnym papierosie, podnosząc moc baterii do maksimum!
Badania przeprowadził międzynarodowy zespół trzech ośrodków – oprócz dwóch wcześniej wymiennych uczestniczył w nich także Roswell Park Cancer Institute w Buffalo.
Źródło: wp.pl
Fot: Wikimedia Commons