Jak informuje „Radio Zet”, sejmowa komisja finansów skierowała w poniedziałek prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji do nadzwyczajnej podkomisji, która od początku 2017 roku zajmuje się projektami dotyczącymi frankowiczów. Oznacza to, że frankowicze mają dużą szansę na otrzymywanie comiesięcznego wsparcia w wysokości 2 tys. złotych.
Podkomisja zebrała się w nowym składzie i wybrała nowego przewodniczącego. Został nim Tadeusz Cymański z PiS. Według nowego przewodniczącego podkomisja mogłaby się zebrać na pierwszym merytorycznym posiedzeniu być może już w przyszłym tygodniu.
Podkomisja istnieje od początku 2017 r. i formalnie zajmuje się trzema projektami ustaw, dotyczącymi frankowiczów – prezydenckim, dotyczącym zwrotu spreadów oraz dwoma poselskimi – klubów Kukiz’15 i PO. Teraz ma się zająć nowym prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w październiku 2017 r.
Frankowicze dostaną 2 tys. złotych wsparcia co miesiąc?
Projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej trafił do Sejmu w sierpniu 2017 r. Zakłada, że kredytobiorcy w trudnej sytuacji życiowej i finansowej (utrata pracy, trudna sytuacja finansowa, ciężka choroba członka rodziny) będą mogli liczyć na comiesięczne wsparcie finansowe w wysokości do 2 tys. zł przez okres 36 miesięcy. Na spłatę udzielonej pomocy bez naliczania odsetek będzie przysługiwać 12 lat, a w niektórych przypadkach możliwe będzie umorzenie części zobowiązania (zwłaszcza przy regularnej spłacie rat).
Pomoc ma być finansowana z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który działa od początku ubiegłego roku. Banki wpłacają do niego pieniądze proporcjonalnie do wielkości posiadanego portfela kredytów walutowych. Do tej pory ze wsparcia w ramach funduszu skorzystało niewielu kredytobiorców (wykorzystanie środków na koniec 2016 roku wynosiło ok. 2 proc.). Powodem są dotychczasowe restrykcyjne kryteria otrzymania pomocy. Propozycja Kancelarii Prezydenta proponuje ich złagodzenie.
Prezydencki projekt zakłada też, że w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostanie wyodrębniony Fundusz Restrukturyzacyjny (tylko dla frankowiczów), na który będą składać się banki. Z tych środków będzie finansowane przewalutowanie kredytów walutowych na złote. Banki, które się na to zdecydują, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych w wartości kredytu przed i po restrukturyzacji.
Rząd poparł projekt prezydenta
Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów jej przewodniczący Andrzej Szlachta (PiS) powiedział, że teraz nad tym ostatnim prezydenckim projektem podkomisja może „dynamicznie pracować„, bo zostało do niego przedstawione stanowisko rządu.
W podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego stanowisku znalazło się twierdzenie, że rząd „pozytywnie ocenia projektowaną ustawę, zmierzającą do wypracowania mechanizmu udzielania pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bez względu na walutę udzielonego kredytu.
Źródło: radiozet.pl, wMeritum.pl