Pomysł wystąpienia do Niemiec o wypłatę reparacji za II wojnę światową powraca. Głos w tej sprawie zabiera Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. – Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania – podkreśla hierarcha w oświadczeniu.
Kościół zabiera głos w związku z ogłoszeniem raportu dotyczącego wypłaty reparacji za straty Polski w czasie II wojny światowej. W oświadczeniu Przewodniczącego KEP pojawia się odniesienie do „wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania”, które zainicjował list polskich biskupów do niemieckich z 1965 roku.
– Po latach możemy stwierdzić, że tamten dokument okazał się proroczy. Rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami, bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd – czytamy w oświadczeniu.
Abp Stanisław Gądecki podkreśla wagę roztropności i sprawiedliwości. W tym kontekście zacytował św. Jana Pawła II. „Nie istnieje (…) żadna sprzeczność między przebaczeniem a sprawiedliwością. Przebaczenie bowiem nie usuwa ani nie umniejsza konieczności naprawienia zła, będącej nakazem sprawiedliwości” – mówił papież w Orędziu na XXX Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 1997 r.
– Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe. Niech więc naszym wspólnym pragnieniem będzie, aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości – przekonuje przewodniczący KEP.