Naukowcy z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadzili badania, które potwierdzają, że w jednej z średniowiecznych osad na terenie Polski mieszkała gigantka. Kobieta jak na tamte czasy miała ogromny wzrost.
O rewelacjach poznańskich badaczy informuje sama uczelnia. „Czy w średniowiecznej osadzie zlokalizowanej koło Poznania żyła kobieta, która chorowała na gigantyzm i akromegalię? Badania naukowców wskazują na to, że tak!” – napisano w komunikacie.
Badacze poinformowali, że gigantka mierzyła aż około 215 centymetrów! Dla porównania mieszkańcy mierzyli wówczas średnio niespełna 165 centymetrów, co dodatkowo potęgowało efekt. Jednak również na dzisiejsze standardy kobieta byłaby bardzo wysoka.
Czytaj także: Daniele walczyły na środku drogi. Samochody niewiele ich obchodziły [WIDEO]
Badaniami kierowała dr Anna Kubicka we współpracy z neuropaleoantropologiem (A. Balzeau) oraz medykiem sądowym i patologiem (P. Charlier). Ich efekty opublikowano w Frontiers in Endocrinology.
„Skupiają się one na analizie wybranych cech czaszki „gigantki” w odniesieniu do innych osobników z tej samej populacji. Tomografia komputerowa i modele trójwymiarowe pozwoliły na wykrycie rzadko spotykanego typu asymetrii puszki mózgowej u kobiety. Poza tym wszystkie pozostałe cechy takie jak zatoki czołowe, anatomia puszki mózgowej, system ukrwienia mózgu czy grubość kości czaszki nie odbiegały od grupy porównawczej” – dodaje uczelnia.
Co ciekawe, z badania czaszki kobiety wskazują, że gigantka raczej nie borykała się z dysfunkcjami cech poznawczych. Eksperci wyjaśniają, że to bardzo częsta przypadłość u osób z gigantyzmem.
Źr. epoznan.pl