Eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w opinii wyrażonej na temat rządowego rozporządzenia w kwestii przyjęcia przez Polskę 400 uchodźców przebywających w obozach Grecji i Włoch stwierdzili, że polska pomoc w rozwiązaniu kwestii kryzysu migracyjnego jest zbyt skromna.
W swoich uwagach HFPC stwierdza, że maksymalna liczba uchodźców, jaka ma trafić do naszego kraju w tym roku jest „zdecydowanie zbyt niska”. Według projektu rządowego rozporządzenia, Polska ma przyjąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie więcej niż 400 osób. Fundacja stwierdza w swoim stanowisku, że Polska powinna mocniej zaangażować się w pomoc:
Zawarta w projekcie rozporządzenia maksymalna liczba 400 cudzoziemców, którzy mogą być relokowani na terytorium RP w 2016 roku, jest zdecydowanie zbyt niska. Przede wszystkim relokowania takiej liczby cudzoziemców nie można uznać za działania adekwatne do potrzeb, zdefiniowanych jako konieczność złagodzenia presji azylowej, jakiej doświadczają Grecja i Włochy
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Fundacja Helsińska dodaje w swoje opinii, iż obecny kształt rozporządzenia budzi wątpliwości co do możliwości Polski w spełnieniu zobowiązań naszego państwa w kwestii polityki azylowej Unii Europejskiej. HFPC uważa także, że projekt powinien opisywać szczegółowe mechanizmy integracji przybyszów z polskim społeczeństwem, związane z nauką języka, aktywnością zawodową czy zapewnieniem mieszkania. Fundacja zarzuca również rządzącym, że rozporządzenie nie informuje w wystarczający sposób o źródłach finansowania pobytu migrantów w Polsce.
źródło: wp.pl
foto: Magharebia/wikiCommons