Stworzenie bezpłatnego, cyfrowego zestawu edukacyjnego do nauczania przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości” – to cel najnowszej inicjatywy Instytutu Ludwiga von Misesa. Pomysłodawcy rozpoczęli właśnie zbiórkę pieniędzy, które umożliwią realizację projektu.
„Wolna przedsiębiorczość. Dzisiaj w szkołach – jutro w gospodarce.” to tytuł inicjatywy, która ma umożliwić młodym Polakom efektywniejsze przyswajanie mechanizmów funkcjonowania gospodarki, co zaowocuje większą odpornością na populizmy polityków oraz wzmocnieniem ducha przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia.
Czytaj także: Belka: Trzeba się przyzwyczaić do niskich stóp procentowych
Przedmiot „Podstawy przedsiębiorczości” został wprowadzony do polskich szkół średnich 12 lat temu, jednak nie pomógł w rozwiązaniu problemu niskiego poziomu wiedzy ekonomicznej. Według ekspertów Instytutu Misesa dzieje się tak, gdyż obecny program opiera się na uczeniu skomplikowanych wzorów i regułek, które zniechęcają uczniów do zagłębienia się w temat. Inicjatorzy nowego projektu przekonują jednak, że sytuację da się zmienić.
Pozytywny odbiór przez uczniów oraz pochlebne opinie nauczycieli z jakimi spotkał się projekt „Lekcji Ekonomii dla młodzieży” skłoniły nas do stworzenia zestawu edukacyjnego do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”. Dzięki niemu każdego roku setki tysięcy uczniów będą mogły zgłębiać arkana gospodarki w oparciu o wypróbowane i skuteczne metody, zaś nauczyciele posiadać będą odpowiednie narzędzie do kształcenia – czytamy na stronie projektu.
Wspomniany zestaw edukacyjny miałby składać się z następujących części: podręcznika dla uczniów posiadającego akredytację Ministerstwa Edukacji (cyfrowy – bezpłatny, papierowy – po kosztach wytworzenia), podręcznika dla nauczycieli, scenariuszy lekcji oraz materiałów multimedialnych. Treść zestawu oparta zostanie o teorie wolnorynkowych szkół ekonomicznych z Austriacką Szkołą Ekonomii na czele.
Czytaj także: Opóźnione miliardy dla Polski
Obecnie prowadzona jest zbiórka pieniędzy umożliwiających wydanie zestawu. W całości przedsięwzięcie kosztować ma 150 tysięcy złotych, natomiast sam podręcznik dla uczniów w podstawowej szacie graficznej – 60 tysięcy. Głównym autorem podręcznika zostanie doktor Mateusz Machaj, jednak swój udział przy realizacji projektu zapowiedzieli także profesor Robert Gwiazdowski oraz profesor Krzysztof Rybiński.
Zbiórka funduszy na realizację projektu „Wolna przedsiębiorczość” prowadzona jest na stronie: http://polakpotrafi.pl/projekt/wolna-przedsiebiorczosc
Źródło: Mises.pl
Fot: freeimages.com