Liczne rezygnacje muzyków z występu na tegorocznym festiwalu piosenki w Opolu wywołują wiele kontrowersji. Nie brakuje też głosów krytykujących artystów. Internauci w serwisach społecznościowych przypomnieli, jak Kayah wystąpiła w 1988 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Fala rezygnacji z występu na tegorocznym festiwalu w Opolu jest przedstawiana jako akcja bojkotu przez artystów telewizji publicznej – głównego organizatora wydarzenia. Wśród wykonawców, którzy odmówili występu są m.in. Kayah, Kasia Nosowska, Maryla Rodowicz, Grzegorz Hyży, Kasia Cerekwicka, Urszula, Kasia Kowalska, zespół Kombi, czy Audiofeels.
W spolaryzowanym społeczeństwie takie działanie jest postrzegane jako zaangażowanie polityczne. Z jednej strony, muzycy, którzy zrezygnowali z występu są chwaleni przez przeciwników rządu, z drugiej – atakowani przez zwolenników partii rządzącej. W mediach społecznościowych roi się od komentarzy i ocen całej sytuacji.
Tymczasem, internauci po raz kolejny dowiedli, że w sieci „nic nie ginie”. Na Twitterze pojawiły się wpisy, które przypominają, o tym jak Kayah w 1988 r. wystąpiła w Zielonej Górze na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Na profilu Marszu Niepodległości pojawił się nawet fragment nagrania z dokumentującego tamten koncert.
KAYAH – Katarzyna Szczot. Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze 1988. Podobno „musiała”. pic.twitter.com/1pajmbXGRi
— Marsz Niepodległości (@StowMarszN) 22 maja 2017
Administratorzy profilu zaznaczyli we wpisie, że artystka „ponoć musiała” wystąpić, co, biorąc pod uwagę ówczesne realia, mogło wydawać się prawdopodobne. Tymczasem dziennikarz Marcin Makowski zamieścił na swoim profilu zdjęcie z wywiadu z Kayah, w którym piosenkarka, nie ukrywała, że wystąpiła tam, aby… mieć szansę na trasę koncertową w Związku Sowieckim. Dodała również, że była „przerażona” festiwalami w Jarocinie.
Kayah o swoim występie na Festiwalu Piosenki Radzieckiej i „przerażeniu Jarocinem”. Niepokorna od zawsze. pic.twitter.com/lm63gMUkEQ
— Marcin Makowski (@makowski_m) 22 maja 2017
Źródło: Twitter.com/MarszNiepodległości; Marcin Makowski
Fot: wikimedia/Drabik; Twitter.com