„Wiemy, że akcja tzw. tęczowy piątek miała charakter marginalny, nie została przeprowadzona na taką skalę, o jakiej mówiono” – przekonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
26 października odbyła się w Polsce akcja pt. „Tęczowy Piątek”. Pomysłodawcą inicjatywy była Kampania Przeciw Homofobii (KPH), która zapewniała, że wydarzenie ma za zadanie promować tolerancję w polskich szkołach. „Akcja ma na celu pokazać młodzieży LGBT, że w szkole jest miejsce również dla niej – że może czuć się w niej bezpieczni i pełni realizować swój potencjał” – podkreślała KPH.
Akcja wywołała również liczne głosy sprzeciwu ze strony części rodziców i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Krytycznie o wydarzeniu wypowiadali się przedstawiciele duchowieństwa, politycy, publicyści i osoby znane z prawicowych poglądów, m.in. Wojciech Cejrowski.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
MEN pisze o „marginalnej” akcji
Z informacji KPH wynikało, że w tym roku wydarzenie zostanie przeprowadzona w 211 szkołach. Na korytarzach miały się pojawić symboliczne tęczowe plakaty i flagi. Natomiast podczas lekcji, nauczyciele mieli poruszać tematy związane z LGBTQI.
Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniało, że monitoruje sytuację. „Nie ma możliwości, żeby bez wiedzy i zgody rodziców oraz kuratora oświaty jakiekolwiek organizacje prowadziły działania w szkole” – podkreślał resort w przeddzień akcji.
Natomiast już po zakończeniu Tęczowego Piątku, MEN opublikował wpis, w którym przekonuje, że akcja nie cieszyła się wielką popularnością.
„Wiemy, że akcja tzw. tęczowy piątek miała charakter marginalny, nie została przeprowadzona na taką skalę, o jakiej mówiono. Tam, gdzie to miało miejsce, dojdzie do szczegółowej analizy czy nie zostało złamane prawo oświatowe” – czytamy we wpisie.
Wiemy, że akcja tzw. tęczowy piątek miała charakter marginalny, nie została przeprowadzona na taką skalę, o jakiej mówiono. Tam, gdzie to miało miejsce, dojdzie do szczegółowej analizy czy nie zostało złamane prawo oświatowe. pic.twitter.com/nwsKcGCCzS
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 26 października 2018
Głos po zakończeniu akcji zabrała również KPH, a przy okazji pochwaliła się zaskakującym zdjęciem Pałacu Kultury.